Készüljünk fel a fényképezésre is

<p>Mielőtt útra kelnénk, vegyük elő a fényképezőgépet, olvassuk át újra a használati utasítást, nehogy a helyszínen derüljön ki, hogy a funkciók felét rég elfelejtettük.&nbsp;</p>

Sokan csalódottan teszik félre a fényképezőgépüket a nyaralás után, mert nem sikerült olyan képeket készíteniük, amelyeket a barátok, ismerősök is szívesen megnéznének. Mielőtt útra kelnénk, vegyük elő a fényképezőgépet, főleg, ha régen nem használtuk, nehogy akkor érjen bennünket kellemetlen meglepetés, amikor egy emlékezetes pillanatot szeretnénk megörökíteni. Ha nem emlékezünk fényképezőgépünk minden funkciójára, olvassuk át a használati utasítást. Különösen, ha digitális gépünk van, mert ebben nagyon sok funkció található. Ne felejtsük otthon a megfelelő pótáramforrást, elemet, akkumulátort. Nem biztos, hogy könnyen tudunk beszerezni megfelelőt a nyaralásunk helyszínén. Nincs bosszantóbb annál, mint amikor a legizgalmasabb helyzetben merül le az elem vagy az akkumulátor. 

Vigyünk elég filmet 

Ha analóg technikával dolgozunk, gondoskodjunk jó minőségű és elegendő filmről. Ha az Európai Unión kívülre utazunk, tájékozódjunk az ország vámjogszabályairól, mennyi filmet, fotográfiai eszközt engednek be szabadon. Soha nem lehet tudni, mikor és milyen okból kezdik el szó szerint értelmezni a leírtakat a vámnál. 

Fontos a pontos lista 

Készítsünk pontos listát a felszerelésünkről, fényképező-gépváz(ak), objektívek, egyéb tartozékok, pontos márka, típus, gyári szám feltüntetésével. Ha az Európai Unión kívülre utazunk, célszerű kitölteni egy kiviteli nyilatkozatot, főleg, ha nagy értékű, több tételből álló fotófelszerelést viszünk magunkkal. Soha ne legyen rá szükség, de ha ellopják, ezzel tudjuk igazolni a tulajdonjogunkat. Ezeket a listákat mindig külön tároljuk a fotófelszerelésünktől. Ha a fogadó ország előírja a nagy értékű műszaki cikkek bejelentési kötelezettségét belépéskor, tegyük meg. 

Takarjuk el a márkajelzést 

Minden fotós büszke a felszerelésére, a gyártók is jó reklámfelületnek tekintik a fényképezőgépek szíját. Nagy, színes betűkkel van rajta a márkajelzés. Ez a rossz szándékú emberek figyelmét is felhívja. A gépen hivalkodó márkajelzést letakarhatjuk egy fekete ragasztószalaggal, a szíjat pedig a márkajelzéssel befele fordítva akasszuk a nyakunkba, így is védekezhetünk a lopás ellen. 

Válltáska? Hátizsák? 

Ha komolyabban hódolunk a fotográfia szeretetének, előbb-utóbb a kompakt fényképezőgépünket lecseréljük egy tükörreflexes gépvázra. Ettől kezdve szaporodnak a tartozékok, cserélhető objektívek, szűrők, vaku, filmek, digitálisnál a memóriakártyák, digitális háttértár, akkumulátorok, elemek, állvány stb. Mit vigyünk magunkkal és mibe rakjuk? Használhatunk fotós válltáskát, hátizsákot, fotós mellényt, övtáskát. Mindegyiknek van előnye és hátránya. A válltáskából/válltáskába könnyebb ki-berakodni, de egész napos cipelés megviseli a vállunkat. A hátizsák kényelmes, de minden alkalommal le kell venni, ha bármit ki akarunk belőle emelni. A mellény praktikus, de kevésbé védi a felszerelést. Az övtáska szabadon hagyja a kezeket, de csak könnyű, kis méretű felszereléshez megfelelő. Praktikus a fotós mellény hátizsákkal, övtáskával kombinálva. A mellény zsebébe pillanatok alatt be lehet süllyeszteni objektívet, filmet, szűrőt stb. 

Utazás előtt gondosan mérlegeljük, mit szeretnénk fényképezni, és ehhez mire van szükségünk. Ha épületeket kívánunk megörökíteni, elengedhetetlen a nagy látószögű objektív. Halszemmel érdekes hatású képeket készíthetünk. Digitális fényképezőgép használatánál legalább 18 mm-es gyújtótávolságú lencsére van szükségünk. Ezeket az objektíveket tájfelvételek készítéséhez is használhatjuk. Épület-, tájrészletek, emberek fényképezéséhez jó szolgálatot tesz a változtatható gyújtótávolságú teleobjektív. 

Készüljünk fel a fotózásra 

Ha sikerült összeállítanunk felszerelésünket, készüljünk fel a fényképezésre. Szerezzünk be szakirodalmat, útikönyveket, nézzünk körül az interneten, hogy a helyszínen milyen építészeti, művelődéstörténeti emlékek találhatók, milyen tájak fogadnak bennünket. Az „őslakosoknak” milyenek a kulturális, vallási hagyományaik, ezeket mindig tartsuk tiszteletben. Egyes országokban a fényképezés ellenszolgáltatásaként elvárnak némi aprópénzt. A világon mindenhol egyezményes jel, ha valaki nem szeretné, hogy lefényképezzék, elfordítja, eltakarja arcát, kézzel tiltakozik ellene. Ha tisztelettel közeledünk, és előre jelezzük szándékunkat, ritkán utasítanak el. Ha mégis, tartsuk tiszteletben. Tartsuk be az ország szabályait. Vannak országok, ahol tilos kormányzati épületeket, katonát, rendőrt stb. fényképezni. Vegyük komolyan ezeket a tilalmakat. (end)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?