Kérdések és válaszok a számlákkal kapcsolatban

A panelházakban lakók körében a hő- és melegvíz-szolgáltatás számlázásával kapcsolatban több olyan kérdés merült fel, amire nem kaptak választ. Az alábbiakban a leggyakoribb kérdésekre válaszolunk.

A panelházakban lakók körében a hő- és melegvíz-szolgáltatás számlázásával kapcsolatban több olyan kérdés merült fel, amire nem kaptak választ. Az alábbiakban a leggyakoribb kérdésekre válaszolunk.

Meddig kell a lakásszövetkezetnek vagy a lakóház kezelőjének átadnia a lakástulajdonosoknak a hő- és melegvíz-szolgáltatás számlázását?

A végső határidő május 31. A törvény alapján a szolgáltatóknak és a lakóházak kezelőinek be kell tartaniuk ezt a határidőt. Ha eddig nem kapjuk meg a számlázást, akkor az árszabályozási hivatal 630/2005-ös rendeletére hivatkozhatunk, amelynek a 4-es paragrafusa rendezi ezt a kérdést.

Hogyan járnak el abban a lakóházban, ahol saját kazánjuk van?

Ebben az esetben az árszabályozási hivatal (ÚRSO) rendeletét nem köteles betartani a lakóház fenntartója. Amennyiben nincs engedélye a hőszolgáltatási szektorban történő vállalkozásra, ugyanígy nem köteles a rendelet szerint eljárni a lakástulajdonosok közössége sem. Ehhez azonban meg kell egyezniük a saját szabályokon, amelyeket a lakógyűlés fogad el.

Hogyan jár el a lakóház fenntartója, ha a házban nincsenek felszerelve a hőszabályozók és a fogyasztásmérők?

Ez esetben a lakások alapterületét veszik alapul a számlázásnál. A megrendelt hőmennyiséget szorozzák be a hő árával, amit aztán elosztanak az egyes lakásokra. A számlázásnál figyelembe veszik a lakás alapterületét és a lakáshoz tartozó helyiségeket is. Ez utóbbiakat azonban csak akkor, ha fűtenek is bennük.

Hogyan számítják ki a hőszolgáltatás árát az olyan lakóházakban, ahol a radiátorokra már fel van szerelve a mérőberendezés?

Az árszabályozási hivatal rendeletében a 7. paragrafus első bekezdése szerint a lakók számára a díjszabás 40 százalékát a lakás alapterülete, 60 százalékát pedig a valós fogyasztás alapján számítják ki. A rendelet szerint azonban a lakástulajdonosok közös megegyezéssel ezt az arányt módosíthatják. A lakás alapterületét így 30–50 százalék közötti arányban vehetik figyelembe, a valós fogyasztás ettől függően 50–70 százalékot nyomhat a latban. A hivatal rendelete nem teszi lehetővé, hogy ezeket a határértékeket túllépjék. A hivatal által kiadott rendeletben szereplő alapértéket a lakástulajdonosoknak azonban akkor is ki kell fizetniük, ha egyáltalán nem fűtött. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?