Kell újabb naptárreform?

Washington. Egy amerikai fizikaprofesszor olyan naptárrendszert dolgozott ki, melyben az egyes dátumok minden évben a hét ugyanazon napjára esnek. Most azért lobbizik, hogy az új naptárat már 2006. január 1-től bevezessék.

A jelenlegi hivatalos naptár, a Gergely-naptár 365 napból áll, és mint ismeretes, a Föld Nap körüli útja valójában ennél hoszszabb időt, 365,24 napot vesz igénybe, négyévenként beiktat egy szökőévet, amely 366 napos. Eddig nem különbözik a Julián-naptártól, melyet Julius Caesar vezetett be i. e. 45-ben. XIII. Gergely pápa egy jelentős változtatást eszközölt: csökkentette a szökőévek számát. ĺgy az évszázadokat záró, azaz „kerek százas” évek közül csak azok szökőévek, melyek négyszázzal oszthatók. ĺgy szökőév volt 1600 és 2000 is.

Dick Henry, a Baltimore-beli Johns Hopkins Egyetem fizikaprofesszora úgy döntött, túlságosan bonyolult a jelenlegi naptárrendszer, és kifejlesztett egy újat. Ebben a naptárban egy év 364 napból, pontosan 52 hétből áll. Ennek következtében egy adott dátum minden évben a hét ugyanazon napjára esik. Karácsony első napja például mindig vasárnapra, csakúgy, mint újév napja. ĺgy nem kell minden évben új naptárat nyomtatni-vásárolni. A kalendárium akár a falra is festhető.

Öt- illetve hatévenként egy plusz hét kerül a naptárba, melyet Dick Henry a nagy fizikus tiszteletére Newton-hétnek nevezett el. Ez a hét egyik hónapnak sem része, különálló kis egységet képez. ĺgy igazodna az új naptár a Föld Nap körüli keringési idejéhez.

A Naptár és Idő (Calendar and Time, C&T) elnevezésű tervben minden hónap 30 vagy 31 napos. Nyolc hónap hosszúsága változna meg a jelenlegihez képest: március, június, szeptember és december 31 napból, a többi hónap 30 napból áll Henry kalendáriuma szerint.

A naptárreformer azért lobbizik, hogy találmányát 2006. január 1-től világszerte bevezessék. Ennek fő oka, hogy ez a nap a Gergely-naptár és a Henry-naptár szerint is vasárnapra esik, így az átállás zökkenőmentes lehetne.

Henry másik javaslatának az a lényege, hogy felejtsük el az óraátállítások problémáját, a Föld minden országában a greenwichi idő legyen a hivatalosan alkalmazott. Fogadjuk el tehát, hogy egyes országokban a Nap 18 órakor kel, míg máshol 12 órakor vacsoráznak.

Dick Henry naptárreformja abban különbözik az eddigi próbálkozásoktól, hogy megőrzi a hétnapos egységet, amely a zsidó-keresztény és a mohamedán kultúrkörben szent és sérthetetlen. Bár a legtöbb ember csak a fejét ingatja Henry grandiózus változtatási terveinek hallatán, ki tudja, mit hoz a jövő?

XIII. Gergely pápa 1582-ben vezette be a Gergely-naptárt, Anglia és tartományai csak 170 évvel később, 1752-ben kezdték el azt alkalmazni. (ngo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?