A földművelésügy – ha lehet így fogalmazni – egy hagyományosan baloldali tárca. Az európai agrárpolitika ugyanis alapvetően a központi újraelosztás elvén alapul. ĺgy volt ez EU-csatlakozásunk előtt, s még inkább azt követően, amikortól évente növekvő mennyiségben érkeznek brüsszeli eurómilliók az ágazatba.
Jureňa hadat üzent elődje agrárhagyatékának
Jureňa személyében az agrártárca kevéssé karizmatikus, gyenge politikusi vénával megáldott vezetőt kapott az élére, ami – tegyük hozzá – nem újdonság ezen a poszton. Politikusi profilját továbbá csorbítja HZDS-es privatizőr múltja: számos magánosított, majd általa vezetett állami vállalat csődbe ment, s a mai napig sincsenek kiegyenlítve az állammal szemben felhalmozott tartozásaik. Mentségére szól viszont politikusi tapasztalatlansága és az, hogy a már említett pártbeli elődjéhez képest legalább nem arrogáns és nem nacionalista (legalábbis nyilvános megnyilvánulásai során).
Ennek ellenére, forrásaink szerint központi utasításra, első lépése a minisztérium „magyartalanítása” volt, azaz az előző ciklus idején érkezett alkalmazottak eltávolítása. A legfelsőbb vezetést, a főosztályvezetőket, még belépése napján menesztette, de ez csak a kezdet volt. A folyamat a mai napig tart, s a tisztogatások határozottan meghaladják a kormányváltáskor természetes mértéket. A lapunknak nyilatkozó, neve elhallgatását kérő szakember szerint a személyi cserék a minisztérium „energiájának” nagy részét felemésztik, ezért érdemi munkára nem nagyon marad idő.
A miniszter, illetve az őt delegáló párt első nagy csatája azonban az idei állami költségvetés tervezetének nyilvánosságra hozatalakor kezdődött, amikor a smeres pénzügyminiszter a gazdák nem kis meglepetésére a tavalyi évhez képest egyharmaddal csökkentette a földművelésügyi tárca számára előirányzott összeget. Végül legfelsőbb szintű koalíciós tárgyalások során a HZDS-nek sikerült kialkudnia a magasabb támogatást, aminek köszönhetően a tárca idén először utalta át a hazai termelőknek a maximális összegű közvetlen kifizetéseket (a Brüsszelből érkező összeghez a tárca minden évben legfeljebb 30%-ot tehet hozzá állami forrásokból). Ez volt a Miroslav Jureňa vezette agrárminisztérium eddigi legnagyobb, s talán egyetlen valódi sikere.
Nem tartott azonban sokáig a minisztérium felhőtlen öröme a nagyvonalú költségvetési fejezete miatt, hamarosan jött egy ügy, amely újra rámutatott az agrártámogatások immár a brüsszeli előírások által regulált rendszerének gyengéire. Kiderült ugyanis, hogy a smeres államtitkár, Marián Záhumenský utasítására módosították a dohánytermesztés után járó támogatásokat, aminek következtében az államtitkár vállalata többmilliós többletbevételre tett szert. Az ellenzék azonnal követelte a miniszterhelyettes lemondását, Miroslav Jureňa azonban mindvégig kiállt mellette, s védelmébe vette az inkriminált döntést is. Végül Záhumenský „önszántából” távozott, ám az ügy foltot ejtett a tárca arculatán.
A Jureňa vezette földművelésügyi minisztérium éves teljesítményének értékelésekor tekintetbe kell venni, hogy EU-tagságunkból kifolyólag a tárcának nincs nagy mozgástere. Az Unió területén ugyanis a Közös Agrárpolitika érvényesül, amely nagy mértékben meghatározza, hogy a tagországokban mi, milyen formában és mekkora összeggel támogatható. A tagállamok szerepe valójában a támogatások adminisztrációjára, felügyeletére és kifizetésére korlátozódott. A stratégiai döntések Brüsszelben születnek, s az egyes országok csak olyan mértékben szólhatnak bele, amennyire befolyásolni tudják a brüsszeli döntéshozatalt. A lapunknak nyilatkozó agrárszakértő szerint éppen ebben rejlik Miroslav Jureňa tárcájának legnagyobb gyengéje: „A párthűség alapján kiválasztott minisztériumi vezetők szakmailag rendkívül felkészületlenek, így képtelenek bármiféle eredményt elérni Brüsszelben. A minisztériumban egy hatalmas szellemi űr tátong, a tárca sodródik, s fogalma sincs, merre kellene irányulnia a hazai agráriumnak.”
Miroslav Jureňa tehát hadat üzent elődje „hagyatékának”, ami nem merült ki a személycserékben. Az új tárcavezető ugyanis eltökélte, hogy visszahívja Brüsszelből és módosítja az előző kormány által jóváhagyott Stratégiai Vidékfejlesztési Tervet, amely a 2007–2013-as időszakra határozza meg az európai vidékfejlesztési támogatások felhasználását (összesen kb. 68 milliárd korona). A több hónapig tartó egyeztetések után végül a tárca elkészítette az új javaslatot, amelyet a kormány jóváhagyása után ismét benyújtott brüsszeli elfogadásra. Ezzel azonban több hónapot veszített – a program máig nem lett Brüsszel által aláírva, pedig már túl vagyunk 2007 felén, azaz már több mint fél éve pályázniuk kellett volna a gazdáknak a támogatásokért. Szakemberek szerint ráadásul az eredeti tervezethez képest, amelyet rendes időben adtak le Brüsszelbe, nem történtek meghatározó változások, így kérdéses, megérte-e belenyúlni a dokumentumba.
A mezőgazdasági termelők azonban egyelőre, úgy tűnik, elégedettek. Idén ugyanis rekordösszegű közvetlen kifizetéseket kapnak, s a vidékfejlesztési támogatások elmaradása sem fáj még nagyon. Az agrárkamara állásfoglalásában értékelte, hogy az agrárium és a vidék problémáit az új vezetésnek sikerült Szlovákia gazdaságpolitikai prioritásai közé sorolni. Kérdés azonban, hogyan alakul a tárca költségvetése a jövő évben. A mindenkori mezőgazdasági miniszter népszerűsége ugyanis elsősorban ettől függ. (kk)
OSZTÁLYZAT 3-
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.