John Herschel Glenn, az első amerikai, aki körülrepülte a Földet, 90 éves

<p>Július 18-án lesz 90 éves John Herschel Glenn, az első amerikai űrhajós, aki körülrepülte a Földet.</p>

Az MTI Sajtóadatbank portréja az űrhajósról, aki később sikeres politikusi pályát is befutott:

Glenn a második világháborút és a koreai háborút is a tengerészgyalogság pilótájaként harcolta végig. Számos légi harcot nyert meg, egyik bevetéséről 205 lyukkal az oldalán hozta vissza gépét. 1957-ben egy szuperszonikus vadászgéppel ő hajtotta végre az első transzkontinentális repülést.

1959-ben 508 tesztpilóta közül beválogatták a Mercury űrprogram héttagú csapatába. A program 1958. október 7-én, egy évvel és három nappal az első szovjet szputnyik fellövése után indult - az "űrsokk" után Kennedy elnök azt tűzte ki célul, hogy az Egyesült Államok hozza be lemaradását, és a Holdon az első ember már amerikai legyen. A Mercury program célja az volt, hogy űrhajóval embert juttassanak a világűrbe; megvizsgálják, hogyan képes ez emberi szervezet a kozmoszhoz alkalmazkodni és végül az űrhajót és utasát is biztonságosan visszahozzák a Földre.

Az első amerikai azstronauta, Alan Shepard 1961. május 5-én hajtott végre rövid űrugrást, a Földet első amerikaiként Glenn kerülte meg. 1962. február 20-án a Frendship-7 nevű, kúpalakú űrhajó fedélzetén 4 óra 56 perc alatt háromszor kerülte meg a Földet. Az utolsó kör után az irányító központ hibásan jelzett hibát, az űrhajó rendben le tudott szállni - a szovjetektől eltérően nem szárazföldre, hanem az óceánra. A földet, pontosabban vizet érés pillanatától Glenn nemzeti hős lett, New Yorkban ünneplő tömeg fogadta, kitüntetésekkel halmozták el, iskolákat, utcákat neveztek el róla és barátjának tudhatta Kennedy elnököt.

Az elnök meggyilkolása után hat héttel távozott a NASA-tól, ahol amúgy sem sok esélye volt újra repülni, mert esetleges halála hatalmas presztízsveszteség lett volna (a Szovjetunióban sem indulhatott újra az űrbe Jurij Gagarin.) Glenn, akit már a NASA is az összes űrhajós közül a legalkalmasabbnak talált a közszereplésre, előbb az üzleti életben helyezkedett el, majd 1974-ben Ohio állam szenátora lett. Ötször választották újra, s 1999-ig volt a washingtoni törvényhozás tagja.

Majdnem három évtizeddel első űrutazása után ismét a kozmoszban járt: a 77 éves szenátor 1998. október 29-én a Discovery űrsikló fedélzetén indult útnak, a küldetés célja az volt, hogy a szakemberek tanulmányozhassák az űrutazás hatását az öregedő szervezetre. A sokak által bírált kilencnapos utazás rendben lezajlott, Glenn visszatérve ugyanazokkal a szavakkal üdvözölte az újságírókat, mint az első alkalommal: "Kitűnő állapotban vagyok".     Az űrhajós, politikus figyelemmel kíséri az űrprogram eseményeit, és többször kifejezte, hogy nem ért az egyet az űrrepülőgép-misszió leállításával. Glenn közel húsz kitüntetés birtokosa, hírneve ma sem fakul, hiszen tavaly a legnépszerűbb űrhajós személyiségek listáján az ötödik helyen végzett.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?