A január már hagyományosan a helyi adók hónapja. A polgárok és a cégek az önkormányzatoknak – a helyi adókról szóló törvény értelmében – tízféle adót fizetnek, miközben az egyes városok és falvak adószintje között jelentős különbségek lehetnek.
Januárban fizetjük a helyi adókat
Ha ingatlant vettünk
Az ingatlanadó esetében csak azoknak kell január végéig bevallást tenniük, akik tavaly új házat, lakást, telket és egyéb ingatlant vásároltak vagy bővítették a házukat. Ezeket a változásokat 30 napon belül be kellett jelenteni a községi hivatalnál, most pedig január 31-ig adóbevallást kell tenniük. A községeknek ezt követően legkésőbb május 15-ig kell eljuttatniuk az ingatlantulajdonosoknak a fizetési felszólítást. A lakosság és a cégek számára egyaránt május 31. a legfontosabb dátum, hiszen a fizetési felszólításban szereplő összeget eddig az időpontig kell megtéríteniük.
A kutyánk után is adózunk
E két adófajtán kívül a legtöbb embert érintő adófajta a kutyaadó. Ez utóbbi azonban jelentős eltéréseket mutat az egyes városok között. Míg a nagyobb városokban magasabb adóval számolhatunk, a falun tartott kutyákért kevesebbet fizetnek. Pozsonyban például az egyes városrészek is más-más adót szabnak ki. Az Óvárosban sok függ attól is, hogy a kutyánk „szófogadó-e“. Ha erről igazolványunk van, akkor az éves adó csak 600 korona, ellenkező esetben 1200 korona. Kassán a kutyaadó alapdíja azonos a pozsonyival, vagyis egy évre 1200 korona. Ha az ország második legnagyobb városában lakók családi házban tartják a kutyát, az éves adó csak 300 korona. Besztercebányán ez utóbbiaknak mélyebbre kell belenyúlniuk a pénztárcájukba, hiszen az éves adó számukra 500 korona. A panelházakban lakó besztercebányaiak ugyanakkor ezer koronát kénytelenek fizetni. Kutyaadót a 6 hónapnál idősebb kutyák tulajdonosai fizetnek. Kivételnek számítanak azok a kutyák, amelyeket tudományos célokra nevelnek, menhelyen vannak vagy vakvezető kutyaként szolgálnak. Ezek tulajdonosait mentesítették az adófizetés alól. Az adót a kutyák száma alapján fizetjük. Adóbevallást ezen adónem esetében nem kell tennünk, a kutya vásárlását azonban be kell jelentenünk. Ezt legkésőbb harminc nappal az adózási kötelezettség kezdete után kell megtennünk. Az adózási kötelezettség a kutya vásárlását követő hónap első napjával kezdődik. Az adót legkésőbb január végéig kell befizetnünk.
Közterületek használata
Különösen a nagyobb városok tehetnek szert jelentősebb bevételre azoktól a gépkocsi-tulajdonosoktól, akik a történelmi városrészbe kívánnak behajtani autójukkal. A közterület-használati adót ugyanis azokkal fizettetheti meg a község, akik a közterületeket gépkocsijuk parkolására használják vagy közterületen nyújtanak különféle szolgáltatásokat. Kiszámításánál az elfoglalt területet veszik alapul. Pozsonyban azokkal fizettetik meg ezt az adót, akik a történelmi városrész sétálóutcáiban parkolnak. Ezeket az utcákat a városi rendőrség felügyeli. Ha csak egy napra szeretnénk igénybe venni az érintett utcákat, akkor 150 koronás adót fizetünk, az éves adó pedig 25 ezer korona. Az itt lakók azonban ennél alacsonyabb összeget fizetnek, vagyis egy napért 10 koronát, egy évért pedig 2 ezer koronát. Az egészségkárosult sofőrök napi díja egy, az éves pedig 300 korona. Ha elmulasztjuk a fizetést, a büntetés magánszemélyek számára ezer, jogi személyek számára pedig akár 200 ezer korona is lehet.
Automaták adóztatása
A nem nyerőautomaták tulajdonosainak is fizetniük kell, hacsak a város nem dönt úgy, hogy eltekint ennek az adófajtának a beszedésétől. Külön adót vethetnek ki azonban az olyan eladó-automatákra is, mint például a kávéautomata. Pozsonyban különbséget tesznek a meghatározott csoportokat kiszolgáló és a bárki számára hozzáférhető automaták között. ĺgy például míg az iskolai kávéautomata éves díja csak 3 ezer korona, a bárki által használható automatáért 5 ezer koronát kel fizetniük a vállalkozóknak. Kassán időközben rájöttek, hogy az automatákért fizetett évi 5 ezer koronás adó a vállalkozók többsége számára elviselhetetlen, ezért mára 3 ezer koronára csökkentették. Besztercebányán ugyan az automaták többségéért évente 1460 koronát fizetnek, ez azonban nem érvényes az alkoholt és cigarettát árusító automatákra. Ezek tulajdonosai évente 12 045 koronát kénytelenek fizetni.
A nagyobb városokban az egyes adófajták megoszlanak az egyes városrészek és a főpolgármesteri hivatal között. Pozsonyban például ez utóbbi szedi be az elszállásolási adót, míg az egyes városrészek hivatali hajtják be a kutyaadót és a nem nyerő automaták után fizetett adót. Kassán korábban minden városrész önállóan hajtotta be az adókat, mára azonban a főpolgármesteri hivatalra hárul ez a feladat, amely aztán az így beszedett összeget szétosztja az egyes városrészek között.
A szállodákkal fizettetheti meg a város az elszállásolási adót, amit a vendégéjszakák alapján számítanak ki. Pozsonyban ez személyenként egy éjszakára 30 korona, Kassán 25 korona, Besztercebányán pedig 10 korona. (mi, hn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.