London. Egy brit régész azt állítja, hogy Jeruzsálem környékén olyan barlangra bukkant, amelyet Keresztelő Szent János használt.
Jánosra emlékeztet a kép
Izaiás próféta szavai szerint az Úr a következőkkel bízta meg Jánost Jézus érkezése előtt: „ĺme elküldöm előtted követemet, hogy előkészítse utadat. A pusztában kiáltónak ez a szava: Készítsétek elő az Úr útját! Egyengessétek ösvényeit!” János a pusztában keresztelt és bűnbánati keresztséget hirdetett a bűnök bocsánatára. Kivonult hozzá egész Júdea és Jeruzsálem minden lakója és bűneiket megvallva megkeresztelkedtek nála a Jordán folyóban – olvasható Márk evangéliumában. János ezt hirdette: „Utánam jön az, aki hatalmasabb nálam. Arra sem vagyok méltó, hogy lehajoljak és megoldjam a saruszíját. Én vízzel keresztellek titeket, ő azonban Szentlélekkel fog megkeresztelni.”
Az Újszövetség tanúsága szerint Jézus is eljött Jánoshoz megkeresztelkedni a Jordánban. Amint feljött a vízből, látta, hogy megnyílik az ég és a Lélek galamb képében rászáll. A mennyből pedig ez a szózat hallatszott: „Te vagy az én szeretett Fiam, benned telik lelkem.”
Gibson és kutatócsapata több tízezer cserépdarabot talált a barlangban, amelyek a feltételezések szerint a keresztelések során használt edényekből származnak. A barlang falán talált rajzok szerint lakója egy olyan közösség tagja volt, amely megtiltotta híveinek a hajvágást. A feljegyzések szerint János a nazaritánusokhoz tartozott, akik nem vágatták hajukat és állatbőr ruhájuk később széles körben elterjedt.
Egy másik rajzon levágott fejet szimbolizáló jelet találtak a régészek. Mint ismert, Heródes, aki Galileának volt a helytartója, lefejeztette Jánost. A barlangban továbbá találtak 28 lépcsőfokot is, amelyek egy ovális, lábnyomot tartalmazó kővel elzárt fülkéhez vezettek le. A követ a feltételezések szerint a rituális lábmosáshoz használták.
A korai keresztelési időszakból kevés tárgyi emlék maradt fenn, a felfedezés ezért nagy jelentőségű. A régészek szerint a barlangrajzok nagy valószínűséggel a Krisztus utáni 4-5. században készültek, Jánosra emlékező bizánci szerzetesek munkái lehetnek.
A Bibliakutatók jelentős része kételkedik abban, hogy valóban János barlangjára bukkant a brit régész, és további vizsgálatokat sürgetnek. (ngo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.