Jacques Chirac párizsi hagyatéka

Párizs. Az Eiffel-torony tőszomszédságában a Szajna-parton nyílt meg az Afrika, Ázsia, Óceánia és Amerika civilizációit bemutató több mint 40 ezer négyzetméter alapterületű múzeum és kutatóközpont Párizsban.

Chirac elnök a Vanuatu szigetéről érkezett egyik törzsfőnököt és unokaöccsét üdvözli a múzeum megnyitóján. A primitív művészetek párizsi múzeumát holnap nyitják meg a látogatók előtt.Reuters-felvételA Pompidou Központ, a Musée d’Orsay, a Louvre üvegpiramisa és a Défense-negyed diadalívje után megépült a jelenlegi francia államfő építészeti hagyatéka is, amely hivatalosan a Branly rakpart Múzeuma (Musée du Quai Branly) nevet kapta, de amit Párizs-szerte csak Chirac-múzeumnak becéznek.

A 235 millió eurós költségvetéssel 40 600 négyzetméter alapterületű kulturális központ felépítéséről 1995-ben döntött a primitív művészetek szakértőjének számító francia elnök, aki Kofi Annan, ENSZ-főtitkár, valamint 300 díszvendég tudós, etnográfus, egyetemi tanár és közéleti személyiség jelenlétében avatta fel kedden a különlegessége és egyedisége okán Európa ezentúl várhatóan egyik legnépszerűbb múzeumát.

A kertművészek által megtervezett 18 ezer négyzetméter alapterületű Szajna-parti tropikus tündérkertben a négy alapelemből álló, egyenlőtlen hosszúságú színes fésűfogakra emlékeztető épületegyüttest a sztárépítész Jean Nouvel 25 afrikai és ausztrál építésszel és fényművésszel alkotta meg hat év alatt. A központhoz színházterem, mozi és egy háromezer négyzetméteres teraszon étterem is tartozik. A múzeum évi egymillió látogatóra számít.

A 300 ezer műtárggyal rendelkező gyűjteménynek csak 3500 darabja került kiállításra egy látványos, 200 méter hosszú felfüggesztett galéria ötszáz körbejárható, különlegesen megvilágított üvegházában, amelyekben a nem nyugati világ valamennyi civilizációja képviselteti magát.

Franciaország gyarmatosító múltjának köszönhetően a legtöbb műtárgy egyéb francia múzeumokból került át az újdonsült gyűjteménybe, de nyolcezer tárgyat összesen 23 millió euróért már a Branly rakpart vásárolt meg.

Az állandóan nem látható, de időszaki tárlatokban később bemutatásra kerülő műtárgyakat egy hatezer négyzetméter alapterületű föld alatti raktárban helyezte el a múzeum, de interneten valamennyi megtekinthető.

A legteljesebb az Óceánia művészetét bemutató kollekció, amelyhez több magángyűjteményt is megvásárolt a francia állam, s így a legjelentősebb nemzetközi központot hozta létre. A 90 ezres afrikai gyűjtemény elsősorban a volt francia gyarmatok művészetére koncentrál. Az amerikai rész néhány különlegességével, például a több mint 200 éves festett bölénybőrökkel jeleskedik, az ázsiai gyűjtemény pedig textilekben és használati tárgyakban gazdag.

A múzeumhoz 2250 négyzetméter alapterületen egy, a Szajnára néző üvegfalú kutatóközpont is kapcsolódik, amelyben évi 300 ezer eurós költségvetéssel a múzeum igazgatósága mellett egyszerre 200 szociológus, történész, filozófus fog dolgozni és bennlakó, külföldi doktori hallgatókkal foglalkozni.

Az 1300 négyzetméter alapterületű médiaközpont pedig 50 számozott ülőhellyel rendelkező olvasótermében 25 ezer kötet és több mint 600 ezer fotó várja az érdeklődőket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?