A farsang időszaka vízkereszttel, január 6-ával kezdődik, és a húsvétvasárnapot megelőző negyvennapos böjt kezdetével zárul. A farsangi szokások – többnyire február hónapban – farsang végére, farsang farkára összpontosultak, farsangvasárnapra, farsanghétfőre és húshagyó keddre.
Inkább a has fakadjon, mintsem az étel maradjon
Mindenütt arra törekedtek, hogy az ételeket hamvazószerdáig elfogyasszák, mert akkor kezdődik a böjt. Azt tartották, hogy inkább a has fakadjon, mintsem az a kicsi étel megmaradjon. Hamvazószerdán, más néven szárazszerdán vagy böjtfogadószerdán már csak krumplilevest és lepényfélét készítettek. A hamvazószerda utáni napot csonkacsütörtökként másképpen zabálócsütörtökként említik, mert ilyenkor lehetett elfogyasztani a farsangi ételek maradékát. Hamvazószerdától húsvétvasárnapig (kivéve csonkacsütörtököt) a katolikusok általában nem ettek húst és zsíros ételeket.
Alapfánk
Hozzávalók:
3 dkg élesztő, 5 evőkanál cukor, 1 kg liszt, fél liter tej.
Elkészítése:
Az élesztőt beletesszük egy csésze langyos cukros tejbe, egy tálba a lisztet meg 5 evőkanál cukrot. Beleöntjük a megkelt élesztős tejet, és kb. fél liter langyos tejjel jól kidolgozzuk a tésztát. Betakarjuk és meleg helyen pihentetjük egy órát. Lisztezett táblán kinyújtjuk és kiszaggatjuk. Pihentetés után kis olajban kisütjük.
Finom farsangi szalagos fánk
Hozzávalók (14 darabhoz):
60 dkg finomliszt, 3,5 dkg élesztő, kb. 3,5 dl langyos tej, 4 csapott evőkanál cukor, 0,5 dl rum, 4 tojássárgája, 1 mokkáskanál só, 1 citrom vagy narancs reszelt héja, 7 dkg vaj. A szaggatáshoz és a sütéshez: olaj, a tetejére 2-3 evőkanál porcukor. A tálaláshoz: 0,3 dl barackpálinka, 30 dkg barackíz.
Elkészítése:
A lisztet alaposan átszitáljuk. Az élesztőt pedig kb. 1 dl langyos tejbe morzsoljuk, majd 4 evőkanálnyi lisztet, meg egy jó kiskanálnyi cukrot hozzáadva kovászt készítünk, amit aztán kb. 15 percig érlelünk. Ezalatt a rumot kissé meglangyosítjuk és kiskanállal kevergetve a maradék cukrot feloldjuk benne. A többi lisztet pedig egy tálba teszszük, és a tojások sárgáját, a kovászt, valamint a sót, a reszelt citromhéjat meg a cukros rumot is hozzáadjuk. Egy fakanállal keverve először a maradék langyos tejet, majd pedig az olvasztott vajat is jól beledolgozzuk, 6-8 percnyi dagasztás után hólyagos, lágy kelt tésztát kell kapnunk, amit konyharuhával letakarva langyos helyen kb. 45 perc alatt a duplájára kelesztünk. Utána pedig finoman átgyúrjuk, enyhén megolajozott gyúródeszkára borítjuk és aztán egyenletesen 1,5-2 cm vastagságúra ellapítjuk. Egy kb. 8 cm átmérőjű, olajba mártott pogácsa-, illetve fánkszaggatóval kiszúrjuk. 25-30 percig kelesztjük, aztán pedig a tésztakorongok egyik oldalát középen kissé benyomjuk (ez kerül aztán először alulra), majd pedig közepesen forró olajba rakjuk. A lábast lefedjük, a fánkokat közepes lángon mintegy másfél percig sütjük, majd egy villával megfordítjuk és további másfél percig, de most már fedetlenül sütjük. Utána pedig a kész fánkokat szalvétára szedve jól lecsöpögtetjük. Fontos, hogy egyszerre csupán két fánkot, esetleg hármat rakjunk az olajba, hogy legyen kellő helye terjeszkedni. Porcukorral (esetleg vaníliás cukorral) meghintve a pálinkával ízesített lekvárral tálaljuk. Legfinomabb természetesen frissen. (méri)
Mini fűszeres fánk
Hozzávalók (36 darabhoz):
A tésztához: 1,5 dl tej, 125 g fűszeres vaj, 22,5 dkg liszt, 5 tojás, 1 evőkanál durva szemű só, 1 evőkanál köménymag. A töltelékhez: 1 csokor retek, 50 dkg félzsíros túró, 1 dl tejszín, 2 evőkanál citromlé, 1 csokor zsázsa vagy snidling.
Elkészítése:
Felforraljuk a tejet 1 dl vízzel, a fűszeres vajjal és egy fél teáskanál sóval. A forró folyadékba öntjük a lisztet (egyszerre), fakanállal addig keverjük, amíg a massza gombóccá összeáll, és az edény alján vékony fehér réteg képződik. A masszát keverőtálba teszszük, kissé hűlni hagyjuk. A kézi robotgéppel egyenként beledolgozzuk a tojásokat. Kibélelünk sütőpapírral egy tepsit. A masszát nagyobb lyukú csillagcsőrös habzsákba tesszük, és bőséges távolságot tartva 36 gombócot nyomunk a tepsire. A fánkokat megszórjuk a durva szemű sóval és a köménymaggal. Előmelegített sütőben közepes lángon kb. 25 percig sütjük. A fánkokat kissé hűlni hagyjuk, és kettévágjuk. Amíg a fánk sül, a töltelékhez megtisztítjuk a retket, és apró kockákra vágjuk, vagy nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük. A túrót villával áttörjük. A tejszínt kemény habbá verjük, és óvatos mozdulatokkal összedolgozzuk a túróval. Citromlével, sóval, borssal fűszerezzük, belekeverjük a retket. A masszával megtöltjük a fánkokat. A zsázsát vagy snidlinget leöblítjük, apróra vágjuk, és rászórjuk a fánkokra. Rátesszük a tetejét, és tálaljuk.
Sajtos fánk
Hozzávalók:
20 dkg reszelt sajt, 3 dl világos sör, 4 db tojás, 1 dkg sütőpor, 5 g pirospaprika, 12 dkg liszt, 3 dl olaj, só.
Elkészítése:
15 dkg reszelt sajtot 1 dl világos sörben felmelegítünk, simára keverjük és lehűtjük. Egy nagyobb keverőtálba teszünk 2 dl világos sört, a tojások sárgáját, kevés sót, a sütőport és a pirospaprikát. Annyi liszttel keverjük össze, hogy palacsintatészta sűrűségű legyen. A masszába belekeverjük az olvasztott sajtot, majd a felvert tojásfehérjét. Olajba mártott kanállal adagolva forró olajban kisütjük. Reszelt sajttal tálaljuk.
Zöldségkonfetti
Hozzávalók:
80 dkg mélyhűtött zöldségkeverék, minél színesebb, annál jobb, 5 evőkanál étolaj, fél citrom leve, ízlés szerint só, bors.
Elkészítése:
Farsang idején különösen hangulatos köret vagy feltét, mert a színes apró zöldségek nagyon hasonlítanak a konfettihez, vidám társaságban remekül illenek a karneváli hangulathoz. A zöldségkeveréket olajon megpirítjuk, sózzuk, borsozzuk, és a citrom levével ízesítjük. Amikor a szép színes zöldfélék már megpuhultak, tetszés szerinti hússzeletekre, sajtra, sonkára, esetleg egyszerűen csak salátalevélre halmozzuk őket. Legmutatósabb a vékonyra szelt füstöltlazacon.
(farsang.lap.hu)Egy kisnemesi ünnepi étrend
„Frissen Klára Asszony a levest bé hozta, jó szagú volt, mivel jól meg-sávrányozta. Két vén kakas volt az megfőzve laskával. Tehénhúst tormával tálalt másba frissen, tejfeles torma volt, reszelt bel mustárt, jól meg is borsolta, is senkinek sem árt. Harmadik étel volt egy vén kosnak feje, s ugyan azon kosnak szép kövér eleje. Meg-vala az töltve kerti zöld zsályával, amely keverve volt vagdalt foghagymával. Téjjel egyelített sörbe főzte Klára de citront is facsart, vagy hatot ő arra. A negyedik étel soldar volt bosporral, melyet jól meghintett Klára Asszony cukorral, kendermag olajt – is öntött rá keveset savóval és kökény vízzel egyveleset. Török borssal aztat jól meg is borsolta. Végre két sültet tett az asztalra Klára. Hat hónapos malatz vala az egyik sült a másik petsenye volt tíz font bika hús megspékelve eztet szépen szalonnával és meg is hintette rozmaring pelyvával még a salátát is ezekhez bé hozta e vót rózsavizes hasábos káposzta. (Gvadányi József)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.