Indiában tiltott lesz a riksa

Újdelhi. Eltűnőben van az ázsiai országok egyik tipikus közlekedési eszköze, a riksa. A háromféle – ember által húzott, kerékpáros és motorizált – változatban létező kis kocsi használatát a legtöbb országban már teljesen betiltották.

A kormány intézkedését nem fogadták kitörő örömmel a riksások, Kalkuttában és több más nagyvárosban is tüntetéseket szerveztekTASR/EPA-felvételIndia évekkel ezelőtt tette meg ezt a lépést a nem motorizáltak esetében. Most azonban úgy döntött az újdelhi kormány, hogy a tilalmat kiterjeszti e jármű minden fajtájára.

A korábbi tiltás ellenére Indiában a kerékpáros riksák még szinte mindenhol működnek és egyes városokban, például Kalkuttában a kézi erővel húzott is. A riksások nagy részét Biharból, az ország egyik legszegényebb és legnépesebb észak-keleti államából származók adják, akiknek szinte ez az egyetlen megélhetési forrásuk. Igaz, hogy éhbérért dolgoznak, a sovány keresetet még a riksa tulajdonosával, a kliensek felhajtóival is meg kell osztaniuk, mégis ez mentheti meg őket és családjukat az éhhaláltól – írta a Panorama című olasz hetilap.

Nem kell csodálkozni ezért, hogy a kormány intézkedését nem fogadták kitörő örömmel. Sőt, több helyen nagy tüntetések is voltak ellene. Az indiai kabinet abból indult ki, hogy a riksa az igavonó állattal teszi egyenlővé az embert, túlzott fizikai erőfeszítésre kényszeríti és egészségromboló hatása is van, főként a nagyvárosokban, ahol az autók miatt nagy a légszennyezettség. Az ország imázsát is javítani akarják az intézkedéssel, mivel a turisták nagy része is ódzkodik a riksa használatától. Igaz, az indiaiak szívesen használják, van, aki riksabérletet vásárol például gyermeke iskolába szállításához.

Kevesen tudják, de Olaszországban is van riksa, szigorúan ökológiai alapon és motorizált formában. Torinóban két évig működött belőle öt darab, a város központjának egy meghatározott körzetében. Az út 7 ezer lírába került, két felnőtt és egy gyerek szállítására volt alkalmas. A riksák vezetői zömmel egyetemi hallgatók voltak. 2003 után azonban kivonták őket a forgalomból, a temetőbe vitték, ahol szombaton és vasárnap ingyen állt a látogatók rendelkezésére. A szakértők szerint ez a foglalkozás önmagában nem sérti az emberi jogokat, minden azoktól a körülményektől függ, amelyekben a riksahúzó dolgozni kényszerül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?