II. JÁNOS PÁL ENCIKLIKÁI

II. János Pál számos megnyilatkozásában reagált a kor kihívásaira, és közölte gondolatait. Közülük is kiemelt fontosságú dokumentumok az enciklikák, amelyekből tizennégyet adott ki. Az enciklikát a pápák rendszerint a világ összes püspökéhez intézik. Az enciklikák iránymutatását a hívők elfogadni tartoznak.
1.

II. János Pál számos megnyilatkozásában reagált a kor kihívásaira, és közölte gondolatait. Közülük is kiemelt fontosságú dokumentumok az enciklikák, amelyekből tizennégyet adott ki. Az enciklikát a pápák rendszerint a világ összes püspökéhez intézik. Az enciklikák iránymutatását a hívők elfogadni tartoznak.

1. REDEMPTOR HOMINIS (A Megváltóról, 1979. március 4.) – A pápa a hit bizonyosságát kínálja a modern világban élő hívőknek.

2. DIVES IN MISERICORDIA (Az irgalmas Atyaistenről, 1980. november 30.) – Az egyházfő bővebben kifejti a megváltás titkát.

3. LABOREM EXERCENS (A szociális kérdésről, 1981. szeptember 14.) – A pápa első szociális enciklikája a munkáról és a munkásokról szól.

4. SLAVORUM APOSTOLI (A szlávok apostolai, 1985. június 2.) – A pápa a Cirill és Metód evangelizáló tevékenységéről emlékezik meg.

5. DOMINUM ET VIVIFICANTEM (A Szentlélekről, 1986. május 18.) – Ez a dokumentum az első kettővel együtt (Redemptor hominis és Dives in misericordia) a Szentháromságról szóló trilógiát alkot.

6. REDEMPTORIS MATER (A Szűzanyáról, 1987. március 25.) – Ez az enciklika a Szűz Máriáról szól.

7. SOLLICITUDO REI SOCIALIS (A szociális kérdésről, 1987. december 30.) – II. János Pál pápa bírálja mind a marxista szocializmus, mind a liberális kapitalizmus gyakorlatát.

8. REDEMPTORIS MISSIO (A missziókról, 1990. december 7.) – Az enciklika a II. Vatikáni zsinat missziós dekrétumára tekint vissza.

9. CENTESIMUS ANNUS (A szociális kérdésről, 1991. május 1.) – A pápa az 1991-es évet a keresztény szociális tanítás évének nyilvánította.

10. VERITATIS SPLENDOR (Az erkölcs alapjairól, 1993. augusztus 6.) – A semmilyen körülmények között nem igazolható cselekedetek közé sorolja a népirtást, az abortuszt, az eutanáziát, az öngyilkosságot, a kínzást, a deportálást, a prostitúciót és a dolgozók kizsákmányolását.

11. EVANGELIUM VITAE (Az életről, 1995. március 25.) – 105 pontban ismerteti az emberi élet feltétlen védelméről szóló katolikus tanítást.

12. UT UNUM SINT (A keresztények egységéről, 1995. május 25.) – A dokumentum a keresztények egységéről, az ökumenéről szól.

13. FIDES ET RATIO (Hit és értelem, 1999. október 15.) – A teológia és a filozófia közötti kapcsolat témájával foglalkozik.

14. ECCLESIA DE EUCHARISTIA (Az eucharisztiáról, 2003. április 17.) – Témája az eucharisztia, vagyis az oltáriszentség, ennek valódi tartalma, és a vele való élés. (SA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?