Húsvéti ételek

Szegfűszeges sonka

Hozzávalók:
2 kg sonka, liszt, 8-10 szem szegfűszeg, 1 db citrom.
Elkészítése:
A sonkát éjszakára beáztatjuk vízbe (ha sós), majd szárazra töröljük, meghintjük liszttel, megszurkáljuk szegfűszeggel és előmelegített sütőben nagyon lassan, gyakran öntözgetve sütjük. (Sütési ideje kb.

Szegfűszeges sonka

Hozzávalók:

2 kg sonka, liszt, 8-10 szem szegfűszeg, 1 db citrom.

Elkészítése:

A sonkát éjszakára beáztatjuk vízbe (ha sós), majd szárazra töröljük, meghintjük liszttel, megszurkáljuk szegfűszeggel és előmelegített sütőben nagyon lassan, gyakran öntözgetve sütjük. (Sütési ideje kb. két óra – egy óra egy kiló sonkára számítva.) Mielőtt kivesszük a sütőből megszórjuk reszelt citromhéjjal.

Vörösboros sonka

Hozzávalók:

2 kg sonka, 40 dkg leveszöldség, 2,5 dl vörösbor, 15 dkg vöröshagyma, 5 dkg vaj, só, bors, szerecsendió.

Elkészítése:

Ha a sonkát túl sósnak találjuk, 12 órára áztassuk hideg vízbe, majd a vizet öntsük le róla. A zöldséget megtisztítjuk, csíkokra vágjuk, a vajon megpirítjuk, azután beletesszük a sonkát, felöntjük egy kevés vízzel vagy húslevessel (kockából is jó), és lassú tűzön pároljuk. A bort a végén adjuk hozzá. Ha a sonka puha, kiveszszük, felszeleteljük, a zöldséget elmixeljük és ráöntjük a sonkára. Adhatunk hozzá burgonyakrokettet vagy kenyeret.

Fóliában sült sonka

Hozzávalók:

2 kg sonka, 5 dkg mandula, 8 dkg ketchup.

Elkészítése:

Ha a sonka túl sós, vízben áztatjuk, kivesszük, szárazra töröljük. A mandulát leforrázzuk, lehúzzuk a héját és összevagdaljuk. A sonkát bekenjük a ketchuppal, beszórjuk mandulával, becsavarjuk alufóliába és nagyon lassan sütjük. Mustárral, céklával vagy tormával tálaljuk és kenyeret adunk hozzá.

Kenyérben sült sonka

Hozzávalók:

Csavart vagy házi sonka, bors, mustár, kb. 1 kiló kenyértészta.

Elkészítése:

A sonkát megfőzzük, vastagabb szeletekre vágjuk. A kenyértésztát ujjnyi vastagra nyújtjuk, rárakjuk a sonkaszeleteket, meghintjük egy kis borssal, megkenjük mustárral. Összecsavarjuk és nagyon forró sütőben, lisztezett tepsin sütjük. Még melegen szeletekre vágjuk.

Póréba göngyölt hús

Hozzávalók:

2 nagy szelet sertéscomb (kb. háromnegyed kg), 3 evőkanál olvasztott vaj, só, bors, 4 db vastag póréhagyma, 25 dkg sampinyon gomba, 1 evőkanál vaj, 30 dkg darált marhahús, 2 deci tejfel, reszelt szerecsendió, 4 cl konyak; 2 csomag zsenge sárgarépa, 2 karalábé (új), 2 csomó újhagyma, 6 evőkanál vaj, 1 csomó petrezselyem, 2 kanál szezámmag.

Elkészítése:

A húst megmossuk, megszárítjuk, kiklopfoljuk, forró olajon mindkét szeletet megsütjük, majd sózzuk, borsozzuk. A póréhagymát egyik oldalán végigvágjuk, leveleire szedjük, megmossuk, azután sós vízben rövid ideig blansírozzuk és leszűrjük. Az újhagymát (a felét) és a gombát megtisztítjuk, kockákra vágjuk, forró olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a darált húst, a konyakot, sózzuk, borsozzuk, pici őrölt szerecsendióval ízesítjük. A póréhagymát kétfelé osztjuk (mert két szelet húsunk van), leveleit lerakjuk egymás mellé úgy, hogy kissé fedjék egymást. Rákenjük a töltelék felét, és rá a kissé megsütött disznócombot. Összecsavarjuk. A két hústekercset tűzálló tálba teszszük és előmelegített sütőben körülbelül fél óráig sütjük. Az utolsó tíz percben letakarjuk alufóliával, s ha kell, felöntjük egy kis vízzel. Párolt sárgarépával, csíkokra vágott karalábéval, újhagymával tálaljuk. Köretként burgonyakrokettet adunk hozzá.

Húsvéti bárány sertéshúsból

Hozzávalók:

1 kg darált sertéshús, 3 db tojás, 5 gerezd fokhagyma, só, bors, olaj (a forma kikenéséhez), 4 dl tej, 40 dkg sertésmáj, 2 db zsemle, friss tavaszi fűszerek (metélőhagyma, majoránna, menta, bazsalikom stb.)

Elkészítése:

A májat megtisztítjuk a hártyától, felszeleteljük és húsz percre beáztatjuk tejbe. A zsemléket kockákra vágjuk és ráöntjük a maradék tejet. A darált húst nagyobb tálba tesszük, hozzáadjuk a kinyomkodott zsemlét, a tojásokat, a sót, a borsot, a zúzott fokhagymát, az apróra vágott friss fűszereket. Az egészet jól összekeverjük. A májat kivesszük a tejből, megtörölgetjük és vékony csíkokra vágjuk. A bárányformát kiolajozzuk és megtöltjük, rétegezve a májat és a darált húst. Arra kell vigyázni, hogy a máj ne érjen a formához. Előmelegített sütőben kb. egy óráig sütjük. Kiborítjuk a formából, salátát, kenyeret adunk hozzá.

Süni

Hozzávalók:

40 db hosszúkás babapiskóta, 2 dkg vaj, 2 dkg porcukor,1 tojássárgája, 2,5 deci erős feketekávé, 5 dkg mandula, 2 szem mazsola.

Elkészítése:

A vajat elkeverjük a porcukorral, a tojássárgájával és fokozatosan hozzáadunk 5 evőkanál hideg kávét. A többi kávét tálba öntjük, megcukrozzuk és belemártogatjuk a piskótákat. A sünit alulról kezdjük építeni, mint a legót. 3x4, vagyis 12 piskóta lesz az alsó rész, megkenjük krémmel, és folytatjuk az építést: 3x3, vagyis 9 piskóta a felső rész, ezt is megkenjük krémmel, és tovább rakjuk a piskótákat. A sün minden oldalát megkenjük krémmel, a két szem mazsola lesz a szeme, a mandulák pedig a tüskéi.

Strucctojás

Hozzávalók: Sok tojás, még több türelem, nagy adag fantázia.

Elkészítése:

A tojásokat egyenként leütjük, külön tálba tesszük a sárgáját, külön a fehérjét. Varrunk két tojás formájú zacskót, egy nagyobbat, egy kisebbet, de egyszerűbb nejlonzacskóval dolgozni. A kisebb zacskóba öntjük a tojássárgákat, és olyan gömbölyűvé alakítjuk (tekerjük-csomózzuk), mint amilyen a tojássárgája. A zacskóra madzagot kötünk, fakanálra akasztjuk, majd forrásban levő vízbe merítjük. (A vízbe tehetünk egy kis ecetet.) Ha keményre főtt, kivesszük a vízből, hagyjuk kihűlni, és nagyon óvatosan lefejtjük róla a burkot. A nagyobbik zacskóba beleöntjük a fehérjéket (villával kissé felverjük), vigyázva belecsúsztatjuk a kemény sárgáját, a két végén összecsomózzuk, és ugyancsak belemerítjük a forrásban levő vízbe, de úgy, hogy a két végére kötjük a madzagot, amit a fazék fülére erősítünk. A „tojást” óvatosan forgatjuk, hogy a sárgája a közepére kerüljön. Ha keményre főtt, kivesszük a vízből, s ha kihűlt, lefejtjük a „héját”. Igazi héjjal is boríthatjuk, a következőképpen: a tojáshéjakat (már néhány nappal előbb) összegyűjtjük, megmossuk, megszárítjuk, porrá törjük és ecetet öntünk rá. Sűrű, mészszerű folyadékot kapunk. Ezzel ecseteljük a már kész strucctojást, mégpedig úgy, hogy egy nagy fazék hideg vízbe merítjük, és a kiálló felét kenegetjük, majd megfordítjuk, hogy a „héjas” fele legyen a vízben, és a kiálló részt kenjük a tojáshéjmasszával. A műveletet többször megismételjük. (Ez arra is jó, hogy az egyenetlenségeket eltüntessük. De vigyázat! A strucctojás héja törékeny!) A recept egy 1745-ös szakácskönyvből való. Akkor több idejük volt a háziasszonyoknak, és a tojást sem adták ilyen drágán. De az ötlet – valljuk be – nem rossz. A strucctojás túrókrémből, piskótából, marcipánból, diós, kókuszos töltelékből is elkészíthető. (Olyan alapanyagokból, amelyeket nem kell sütni). A héja lehet cukormáz, és a díszítése – mint a fotón – cukorszalag. (kop)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?