Emlékeznek? Ebben a sorozatban pénzt és időt fogunk megtakarítani. Meg kell, hogy szabjunk egy bizonyos összeget, amit a kosztra költünk, és amit semmiképpen nem szabad átlépnünk.
Húsvét előtt is változatosan
Legutóbbi találkozásunk óta az ország szinte minden szegletében felléptem, de nem csak énekeltem, hanem recepteket is gyűjtöttem. Sorban kipróbálom őket, s fokozatosan átnyújtom majd Önöknek is, az ĺzvilág olvasóinak. S bár nemhogy a farsangnak, lassan a böjtnek is vége van, én mégis egy fánkrecepttel huzakodnék most elő, melyet egy privigyei idős hölgytől, Gizella ómamától kaptam. S mert most kaptam, most próbáltam ki, most kell tovább adnom, annyira finom.
Péntek
Nekünk most kezdődik a hét, amikor is bevásárolni megyünk. Tudjuk már: jóllakottan, pontos listával, szatyrokkal lépünk be az élelmiszerboltba. Legyen az étrendünk böjtös, egy gyors kis savanyú krumplileves, s próbáljuk ki mellé a Gizella-fánkot.
Szombat
Marhahúsleves: Két napra elegendőt főzünk, mégpedig kuktában. Nem szabad félni a kuktától, nem robban az fel, ugyanakkor nagyon praktikus. Én erős tűzön mindaddig nyitva hagyom, amíg nem forr a levesem, utána lezárom, s takaréklángra kapcsolok. 70 dkg marhahúst főzünk kb. egy óra hosszat jó sok zöldséggel: 2 hagyma, 3 répa, 1 zeller, 1 petrezselyem, 1/2 karalábé.
Vadas marhahús: Mikor elkészül a levesünk, leszűrjük, a húst és a zöldségeket hagyjuk kihűlni. Egy kevés lével elmixeljük a zöldségeket. Egy nagyobb lábasban híg olajos rántást készítünk, s mikor már aranysárga, hozzáadunk egy jó evőkanál cukrot és rögtön ezzel együtt a zöldségpépet, s állandó keverés mellett, egy kis tej hozzáadásával felfőzzük. 2 babérlevéllel, 2 kanál mustárral, 1/2 citrom levével és 1 kanál tejföllel ízesítjük. Ebbe a finom főzelékszerű mártásba helyezzük a szépen felszeletelt leveshúst. Én már csirkéből is elkészítettem ugyanezt, az is remek. Knédlivel a legjobb, de adható makarónival, főtt krumplival, krokettel.
Vasárnap
Leves: A tegnapi húslevesünk mára még jobb, összeértek az ízek benne.
Rántott csirke: Mégpedig tepsiben sütve 6 kanál olajon. Nem hiszik? Én sem hittem, amíg nem láttam és meg nem kóstoltam Boriska barátnőmnél évekkel ezelőtt. Egy jókora csirkét felporciózunk (aki a bőrt nem szereti, utólag távolítsa el róla, mert azzal sütve zamatosabb ízesebb lesz a hús), ha ügyesek vagyunk kb. 12-13 darabunk lesz. Megsózzuk őket, 10 percig állni hagyjuk és bepanírozzuk. A tepsi alján 3 evőkanál olajat egyenletesen eloszlatunk, s egymás mellé rakjuk a húsdarabokat, végül meglocsoljuk 3 kanál olajjal. Előmelegített sütőben 200 fokon sütjük 25 percig az egyik oldalát, majd megforgatva 25 percig a másik oldalát. Alig használunk olajat, tehát diétás, zamatos, és soha nem marad a csontnál véres. Arról nem is beszélve, hogy nem kell felette állni, figyelni, és egyszerre készül el, egyszerre hűl. Amíg a csirkénk rántódik, feltesszük a vizet a burgonyának. Míg az felforr, mi megpucoljuk a krumplit, majd a sós vízben megfőzzük. A tepsiben visszamaradt zamatos olajba forgatjuk, szórunk rá egy kis zöldpetrezselymet, és kész a csoda. Káposztasaláta vagy kompót illik hozzá.
Desszert: 1 l tejben elkavarunk 2 evőkanál kakaót, 3-4 púpozott evőkanál cukrot, 4-5 kanál Maizenát. Állandó keverés mellett felfőzzük, majd azonnal poharakba töltjük. A poharak aljára tehetünk babapiskótát, gyümölcsöt, kompótot, ha kihűlt a tetejét is díszíthetjük ezzel meg tejszínhabbal, de vigyázat, így kalóriabomba.
Hétfő
Borsóleves: Konzerv- vagy fagyasztott borsóból, attól függően, mit vettünk pénteken, csipetkével 2 napra való adagot főzünk.
Rakott krumpli: 1 kg héjában főtt krumplit, 4-5 kemény tojást, 30 dkg virslit, egy szál kolbászt felkarikázunk, kell hozzá még egy tejföl (elég a szombati vadastól maradt) meg egy fehér joghurt, 3-4 dkg olvasztott vaj. A neve ellenére én nem rétegezem, hanem összekeverem a hozzávalókat egy nagy tálban, hogy egyenletesen érje a tejfeles joghurt az egészet, meg is sózom, pici őrölt borssal is fűszerezem, s óvatosan a kivajazott, zsemlemorzsával kiszórt tepsire adagolom. Lassú tűzön 30-35 percig sütöm. Nyers savanyú káposztával szeretjük a legjobban.
Kedd
Leves: Maradt tegnapról.
Gombás tarja: Bő sós vízben kifőzünk 1/2 kg tarhonyát. Leszűrjük, és átöntjük egy olyan lábasba, melyben előzőleg 3 kanál olajon 1 kis hagymát és 1 gerezd fokhagymát dinszteltünk. Jól elkeverjük, s még egy kávéskanál vegetát is szórunk rá. 40 dkg kockákra vágott tarját kevés olajon, 2 hagymán hirtelen megsütünk, megszórjuk pirospaprikával, sózzuk, borsozzuk és felöntjük 6 dl vízzel. Egy maroknyi gombát adunk hozzá (lehet szárított is), és puhára főzzük. Végül 2 nyers krumplit apróra reszelünk, s ezzel sűrítjük be a húsunkat.
Szerda
Tojásleves: Sima lisztből híg rántást készítünk, felengedjük 1 1/2 l vízzel és 1/2 l tejjel, dobunk bele egy leveskockát, 2 babérlevelet, vegetával ízesítjük, picit sózzuk (vigyázva, mert a leveskocka és a vegeta is sós), és felforraljuk. A tűzről levéve 4 apróra vágott kemény tojást teszünk bele. Citromlével vagy ecettel ízesítjük.
Pizza: Egy nagyobb tepsire való tészta – 40 dkg sima liszt, 2 dkg élesztő, 2 dl langyos víz, 1 1/2 evőkanál olaj, 1/2 kiskanál só. Egy tálban elmorzsoljuk a langyos vízben az élesztőt, hozzáadjuk a sót, a lisztet, az olajat, és bedagasztjuk a tésztát. Meleg helyen kelesztjük. Mikor ez megvan, olajos kézzel az olajjal kikent tepsire terítjük, mégpedig egyenletesen széthúzzuk. Megkenjük ketchuppal vagy paradicsompürével, és rakhatunk rá bármit ízlésünk és spájzunk kínálata szerint: szalámikarikákat, gombát, szalonnát, hagymát, fűszerezzük pizzaízesítővel, végül szórjuk meg reszelt sajttal.
Csütörtök
Halászlé: Mégpedig fagyasztott halfiléből. 4-5 evőkanál olajon üvegesre dinsztelünk 2 apróra vágott hagymát, megszórjuk pirospaprikával és felengedjük 1/2 l vízzel. Dobunk bele 2 babérlevelet, 1-2 gerezd fokhagymát, egy halászlékockát, és 20 percig forraljuk. Közben kockákra vágjuk a félkilós filézett halat, megsózzuk, borsozzuk. A hagymás lét egy sűrű szűrőn átpasszírozzuk, hogy sima levesünk legyen, és annyi vízzel öntjük fel, hogy kb. 2 litert kapjunk. Újra felforraljuk, majd belecsúsztatjuk a halkockákat, s még 7-10 percig főzzük. A végén ízesíthető még csípőspaprikával, esetleg paradicsompürével, ketchuppal.
Kolbászos rizottó: 4-5 kanál olajon megdinsztelünk egy hagymát, s rádobjuk a maradék, karikákra vágott virslinket és kolbászunkat. Kicsit forgatjuk a forró olajon, majd megszórjuk pirospaprikával, pici borssal, és máris belefordítjuk a 20-25 dkg megmosott rizst, valamint a zacskó fagyasztott mexikói zöldségkeveréket. Jól elkeverjük, majd annyi vizet öntünk rá, hogy kétujjnyira legyen a rizs felett. Mérsékelt lángon fedő nélkül főzzük, amíg a víz el nem apad (nem szabad megkeverni!), ez kb. 7-8 perc. Ezután levesszük a tűzről, rátesszük a fedőt, és legalább fél órát hagyjuk a rizst dagadni.
Péntek
Vásárolni megyünk, de azért összeüthetünk egy jó lecsót. Ezt a receptet tavaly egy New York-i turnéúton tanultam, mégpedig a szobrász Kátay Mihály zongoraművész feleségétől, ők látták vendégül ezzel csapatunkat. 3 hagymát 5 dkg apró kockákra vágott füstölt szalonnán és egy kis olajon megdinsztelünk, erre dobjuk rá az 5-6 felszeletelt paprikát (magostul, magházastul), megsózzuk, megborsozzuk, és fedő alatt 7-8 percig pároljuk. Közben felnyitunk egy közepes paradicsomkonzervet, hozzáadunk kb. 1/2 l vizet, és ezzel öntjük föl a dinsztelt paprikánkat. Kicsit forraljuk, majd 3 felvert tojást öntünk rá, és kész is.
Feltöltődés
Ne csak arra legyen gondunk, hogy az éléskamránkat töltsük fel, gondoljunk a lelki feltöltődésre is. Este tévénézés helyett lepjük meg a családot egy bensőséges műsorral. Vegyük elő a régi fényképeket, és egy jó tea, egy kis piskóta mellett beszélgessünk gyerekeinkkel a mi gyermekkorunkról, testvéreinkről, szüleinkről. Erre még felkészülni sem kell különösebben, a képek maguktól diktálják majd a történeteket. Azon túl, hogy megerősítjük ezzel a családi köteléket, rendet teremthetünk a fényképek között, csoportosíthatjuk, kiselejtezhetjük őket.
ĺZ-TIPP
25 dkg túrót, 10 dkg brindzát és 10 dkg margarint jól összekeverünk, megsózzuk, pici köménymaggal és pirospaprikával ízesítjük, s a nap bármely szakában kenhetünk belőle a kenyerünkre. Apróra vágott póréhagymával, mely jól helyettesíti az újhagymát, ugyanakkor szagtalan, ízletes és olcsó, remek tízóraikat készíthetünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.