Hollande első nagyobb botránya

<p>Párizs. Az ellenzék felháborodott, a védelem tiltakozik egy államfői levél miatt. A védelem szerint az elnök megsértette a hatalmi ágak szétválasztásának elvét. Az ellenzék szerint a levél a bíróságra és az újságírókra gyakorolt nyomásgyakorlás eszközének tekinthető.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Ismét a francia elnök élettársa, Valérie Trierweiler a főszereplő. A hölgy már okozott kellemetlen perceket Francois Hollande-nak, amikor megjegyzésekkel illette az államfő előző partnerét, a szocialisták emblematikus személyiségét, Ségolene Royalt. Most Hollande hibázott, tudnia kellett volna, hogy egy államfő nem mindig és nem mindenkinek írhat levelet, magánlevelet sem.

Hollande Valérie Trierweiler rágalmazási ügyében írt levelet a bíróságnak, s ebben a támogatásáról biztosította élettársát, aki rágalmazás és magánélet megsértése miatt perelte életrajzi kötetének szerzőit. Még nagyobb hiba, hogy a szocialista államfő mellett Manuel Valls belügyminiszter is hasonló levelet intézett a hétvégén a bírósághoz. Mindkét dokumentumot hétfőn, a per első napján csatolta a first lady ügyvédje a periratokhoz.

A kézzel írott és magánlakcíméről feladott levélben az államfő cáfolja a szeptemberben megjelent La Frondeuse (Az engedetlen) című könyvnek azon állítását, miszerint 1994–95 táján levelet írt Edouard Balladur akkori konzervatív miniszterelnöknek. A kötet szerzői azt állítják, hogy Hollande egy befolyásos jobboldali politikus, Patrick Devedjian közbenjárását kérte ahhoz, hogy az akkori kormányfő fogadja őt. A szerzők arról is írtak, hogy Devedjiannak akkoriban viszonya volt Valérie Trierweilerrel.

A belügyminisztérium fejlécével ellátott hivatalos levélben Manuel Valls pedig kifogásolja a kötet szerzői által a szájába adott kijelentéseket. A tárcavezető szerint azokat kiragadták eredeti kontextusukból.

Olivier Pardo, a védelem ügyvédje szerint a köztársasági elnöknek a bíróság függetlenségét kellene garantálnia, annak megsértése helyett. Frédérique Giffard, a first lady ügyvédje azzal utasította el a nyomásgyakorlás vádját, hogy az elnök nem felperes az ügyben, csak „jónak látta teljes körűen tájékoztatni az igazságszolgáltatást”.

Jean-Francois Copé, a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) főtitkára meglepőnek nevezte, hogy a szocialista elnök, aki „a múltban sokszor adott morális leckét” a jobboldalnak, állást foglal egy bírósági eljárásban, hasonlóan a belügyminiszterhez.

Valérie Trierweiler 80 ezer eurós kártérítést, valamint az 5 ezer eurós perköltség megfizetését követeli a róla szóló életrajz szerzőitől, Christophe Jakubyszyn és Alix Bouilhaguet újságíróktól, valamint kiadójuktól, az Editions du Moment-tól. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?