A nyári szabadság ugyan még rendkívül távolinak tűnik, ám ha nyugodt nyaralásra vágyunk, érdemes már most elgondolkodni azon, milyen módon biztosítjuk be az üresen hagyott lakásunkat. Ha az utolsó pillanatban kezdünk el kapkodni, és csak alapbiztosítást kötünk, ennek több százezer koronánk láthatja kárát.
Hogy nyugodtan nyaralhassunk
Azok a garázsok, amelyekből átjárás van a lakásba, ugyancsak nagy veszélyforrást jelentenek.
Lakásunk megvédésére több intézkedést is hozhatunk, a legfontosabb azonban a biztosítás. Ez természetesen nem védi meg a lakásunkat a tolvajoktól, ám enyhítheti a kárt. Ugyanúgy, ahogy a tolvajok ellen megtesszük a biztonsági intézkedéseket, nem árt felfegyverkeznünk a kárt enyhítő biztosítók ellen is. Gyakori esetnek számít ugyanis a túlbiztosítás, amikor a kelleténél többet fizetünk a biztosítónak, vagyis lényegében ráfizetünk a biztosításra. Ennek az ellenkező esete, amikor csak alapbiztosításunk van, és azt is több éve kötöttük meg, amikor a lakásunk még nem volt felszerelve méregdrága műszaki berendezésekkel.
Hogy milyen összegre biztosítjuk be a lakásunkat, az csak tőlünk függ. A legfontosabb ezért, hogy felmérjük, pontosan mennyibe is kerülne a lakás berendezése, ha a tolvajok a teljes lakást kipakolnák. Mindenképp megéri a lehető legreálisabb összeget megadni a biztosítónak. Ha például kisebb összeget adunk meg, akkor ne csodálkozzunk, ha lopás esetén kisebb összeghez jutunk, még akkor is, ha nem mindenünket vitték el.
Példaként egy 800 ezer korona értékű lakást vehetünk. Ha ezt csak 400 ezer koronára biztosítottuk, és például 100 ezer korona értékű vagyont vittek el a tolvajok, akkor a biztosító csak 50 ezer koronányi összeget fizet. A biztosítás megkötése esetén ezért megéri enyhén akár túlbecsülni is a tulajdonunkat, hogy az esetleges kár esetén ne járjunk pórul. Akik több évvel ezelőtt kötöttek biztosítást, azoknak érdemes utánanézni, hogy jelenleg ez mennyire felel meg számukra, hiszen az elmúlt években bizonyára több olyan bútort vagy műszaki berendezést is vettek, amelyek értéke nagyobb, mint a korábbiaké. Mindebben azonban segíthetnek a biztosítási tanácsadók is, akik pontosan fel tudják mérni, mire is lesz szükségünk. Néhány biztosító azonban megszabja azt is, hogy egy-egy lakás esetében milyen az a legalacsonyabb összeg, amire bebiztosíthatjuk magunkat.
Miért nem fizetnek?
Még mielőtt megkötnénk a szerződést, érdemes odafigyelni arra is, hogy az illető társaságnál mely károkra nem vonatkozik a biztosítás. A biztosítók többsége nem fizet akkor, ha szándékosan okoztuk a kárt, vagy a káresetre háborús cselekmény, esetleg terrorista támadás miatt került sor. (-mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.