A nyár, ez a gondos jó gazda elhalmozza gyümölcseivel az embert, rogyásig édes, savanykás, leveses, ízes terméssel a kamra. Rakjunk hát, amit csak lehet üvegekbe, hogy a ködös, fázós téli napokon is belekanalazhassunk itt-ott a napsütésbe.
Hogy a télnek is megmutathassuk...
Banános málnakocsonya
1 kg málnát gyümölcsprésen kisajtolunk (a legnagyobb szemeket félretesszük), 2 banánt felkarikázunk. A málnalét feltesszük forrni, hozzáadjuk a banánt, egy citrom levét (vagy egy kiskanál citromsót), és rövid ideig főzzük. 40 dkg zselírozó cukrot keverünk bele, s ha elolvadt, hozzáadjuk a málnaszemeket, 3 percig még főzzük, majd üvegekbe rakjuk, lezárjuk.
Meggy, kimagozva
1 kg kimagozott meggyet elkeverünk 40 dkg kristálycukorral. Egy éjszakán át porcelán- vagy üvegedényben hagyjuk állni. Másnap saját levében felforraljuk. Ha egyet forrt, a meggyet szedjük ki, töltsük üvegekbe, sűrűre beforralt levét másnap öntsük a gyümölcsre, forrón. Teljes kihűlés után zárjuk le az üvegeket.
Más módon
Egy liter kimagozott meggyet fél kiló cukorral összekeverünk, teszünk bele egy kis őrölt fahéjat , 15-20 percig forraljuk, üvegekbe rakjuk és lezárjuk.
ĺZ-TIPP
Cseresznyével is készíthetjük, fele-fele arányban, akkor a 2 kg gyümölcsre 60 dkg cukrot számítunk. Süteménybe használhatjuk fel, de tejszínhabbal igen finom desszert.
Meggykocsonya
A meggyet kimagozzuk, saját levében feltesszük főni, azután kiszedjük, lecsurgatjuk, ha kihűlt, áttörjük és lemérjük. Egy kiló meggyhúshoz két kiló cukrot veszünk, a meggylében feloldjuk, visszateszszük bele a meggyhúst, tíz percig együtt főzzük, majd üvegekbe töltjük, lezárjuk és kigőzöljük.
ĺZ-TIPP
Ugyanígy tehetünk el cseresznyét, de ebben az esetben csak egy kiló cukrot számítunk egy kiló gyümölcsre, mert a cseresznye sokkal édesebb, mint a meggy.
Meggydzsem
80 dkg kimagozott meggyet szétmixelünk 2 deci vízzel, 30 dkg cukorral, 2 csomag vaníliás cukorral, hozzáadunk egy csomag zselírozót, felforraljuk, 6 percig főzzük, s ha levettük a tűzről, 6 kanál rumot keverünk bele. Felforrósított üvegekbe töltjük és lezárjuk.
Ribiszkelekvár
A ribizlit megmossuk, leszemezzük, s ahány kiló a gyümölcs, annyi kiló cukorból főzünk szirupot, beletesszük a ribizlit, 15-20 percig forraljuk és még melegen üvegekbe töltjük. Csak másnap zárjuk le, ha már a lekvár bebőrösödött.
Mandarinos feketeribizli
1 kg megtisztítot feketeribizlit szitán áttörünk, de egy maréknyi ribizlit féreteszünk. A mandarint kisajtoljuk, de egyet kockákra vágunk (a magját természetesen kivesszük). A ribizli- és mandarinlét elkeverjük 30 dkg zselírozó cukorral, és felfőzzük. Kb. 4-5 percig főzzük, közben leszedjük a habját. Hozzáadjuk a maroknyi ribizlit és a kockákra vágott mandarint, 30 dkg kristálycukrot és még 5 percig főzzük. Kisebb üvegekbe töltjük.
ĺZ-TIPP
Télen orvosságként használhatjuk, megfázásnál. A dzsem kissé ritkább – mivel kevesebb benne a zselírozó cukor, éppen ezért mézet is helyettesíthetünk vele, teák édesítésére is kiváló.
Vörösboros ribizli- és egreszselé
Hozzávalók:
30 dkg ribizli, 30 dkg egres, 1,5 deci víz, 3 deci vörösbor, 50 dkg cukor, 1 csomag zselírozópor.
Elkészítése:
A ribizlit és az egrest megmossuk, leszemezzük, az egresnek meg levágjuk a kocsányát-bajuszát, és feltesszük főni a vízben. 5 percig forraljuk, majd átpasszírozzuk. A léhez hozzáadjuk a vörösbort, belekeverjük a zselírozót és ismét felfőzzük. Végül hozzáadjuk a cukrot, és folytonos keverés mellett kb. 2 percig forraljuk. Forró üvegekbe töltjük, azonnal lezárjuk.
Ribizlisajt
A ribizlit szitán átörjük, s ugyanannyi cukrot teszünk hozzá, mint amennyit a lé nyom. Folytonos keverés közben felfőzzük. Ha már nagyon sűrű, tölcsérrel nyújtóteszkán kerek lepényeket formálunk belőle.
Egresmarmelád
1 kg megtisztított egrest (a „bajuszát” ollóval levágjuk) szétnyomkodunk, hozzáadunk 40 dkg cukrot, 1 csomag vaníliás cukrot és 1 tasak zselírozót, jól összekeverjük és feltesszük főni. A forrástól számítva 5 percig főzzük, forrón üvegekbe töltjük és lezárjuk.
Gyümölcsbólé
Hozzávalók:
5 db friss citrom, 20 dkg málna, 20 dkg egres, 20 dkg eper, 20 dkg áfonya, 4,5 deci víz, 15 dkg cukor, mindegyik üvegbe egy késhegynyi tartósító, 2,5 deci vodka.
Elkészítése:
A citromot vékony karikákra vágjuk és a gyümölcsökkel rétegezve üvegbe rakjuk. A vizet és a cukrot felforraljuk, majd levesszük a tűzről, hozzáadjuk a vodkát, jól elkeverjük, és ráöntjük az üvegekre. Lezárjuk, és hűvös, sötét helyre tesszük. Három nap után fogyasztható. Lehűtve kínáljuk.
Bodzadzsem
Fél kiló érett, megmosott, leszemezett bodzát felteszünk főni, hozzáadjuk egy narancs levét, a másik narancsnak a lereszelt héját és a kockákra vágott húsát (a magokat eltávolítjuk) és 25 dkg zselírozó cukrot. A forrástól számított három percig főzzük, és beleöntünk egy deci gyümölcslikőrt. Egy percig még állni hagyjuk, majd üvegekbe töltjük és lezárjuk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.