„Hétmérföldes” csizma

Moszkva. Egy orosz úriember egy nem mindennapi „járművet” fejlesztett ki szabadidejében: hétmérföldes csizmája benzinmotorok segítségével könnyíti meg a gyaloglást. A saját lábukon közlekedők nagy segítsége már a sorozatgyártás stádiumában van.

Kezdődik a hétmérföldes csizma sorozatgyártása. A termék orosz, és az EkoMotor cég futószalagjáról napokon belül legördülnek az első gyorsjárású lábbelik. A hétmérföldes csizmáról szóló Grimm mese az Ural-hegységtől keletre vált valóra egy Viktor Gordejev nevű mérnöknek köszönhetően. Gordejev három évtizeddel ezelőtt egy megerőltető katonai menetelés közben ötlötte ki a lábjárművet, de csak pár éve készítette el a prototípust, amely kisméretű benzinmotorral felszerelve repíti előre viselőjét. Az illetőnek 70 százalékkal kisebb izommunkájába kerül ugyanakkora út megtétele, mint annak, aki „hagyományosan” megy. Ami a benzinfogyasztást illeti, egy csizma nagyjából két decit „eszik” százon, de kettő van belőle. ĺgy szűk fél literrel lehet megtenni 100 kilométert, ám egyszeri tankolással csak 20 kilométerre „futja”, gyalogos benzinkúthálózat pedig még nemigen épült ki.

Az alapmodellen alakítgatni kellett, s Gordejev és az Ufában müködő légiforgalmi intézet munkatársai éveken át tartó munkával mostanra érték el, hogy a hétmérföldes csizma sorozatgyártása elkezdődhet. A tervek szerint még ebben az évben 10 ezer pár kerül piacra. Borisz Rudoj, az intézet vezetője azt mondta, hogy már több ezer előmegrendelést kaptak. A mérnökök számításai szerint a hétmérföldes csizmák óriási léptekkel hódítják majd meg a nemzetközi piacokat. Első pillantásra a lábbelik a sci-fi filmekből ismerős űrhajós csizmák és lábtámasztékok ötvözetének tűnnek. Jelenleg még zavaró a csizma 2,2 kilós súlya, de a tervezők remélik, hogy rövidesen a felére könnyíthetik. Az árat tekintve viszont nem gondolnak felezésre: a csizma párja 910 euróba (38 ezer korona) kerül majd.

Ami a járást illeti: a hétmérföldes csizmában minden egyes lépés begyújtja a motorok egyikét, amely halkan berregve 450 kilopondnyi erővel löki előre viselőjét. Az első lépések bizonyára szokatlanok lesznek, de néhány perc elteltével már „bejáratódhatnak” a lábak, és a motorizált csizmás óriás léptekkel haladva kipufogó gázok kis felhőjét hagyja maga után. „Álomnak indult, de mostanra valósággá vált” – mondja büszkén Gordejev. Már tervezés közben védekezniük kellett japán és amerikai ipari kémekkel szemben, mert a lehetőségek – úgy tűnik – határtalanok. A hétmérföldes csizmák hobbi lábbeliként történő forgalmazása egymagában évente egy millió pár eladásával kecsegtet, de az igazi üzletet a katonai megrendelések jelenthetik. Rudoj alaposan tanulmányozta az amerikai katonák felszerelését és megállapította, hogy ami még hiányzik belőle, az a mozgáshoz felhasználható energiaforrás-többlet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?