Hasonlóak a kihívások

Az elmúlt tíz év során többször is tapasztalhattuk, hogy a cseh és a szlovák gazdaság hasonlóan reagál a kihívásokra. Az eredmény azonban nálunk kevésbé mutatkozott meg, általában a gazdaság kisebb lehetőségei, de gyakran az illetékesek rossz reakciói miatt.

Az elmúlt tíz év során többször is tapasztalhattuk, hogy a cseh és a szlovák gazdaság hasonlóan reagál a kihívásokra. Az eredmény azonban nálunk kevésbé mutatkozott meg, általában a gazdaság kisebb lehetőségei, de gyakran az illetékesek rossz reakciói miatt.

A két gazdaság és főként pénzpiac szoros összefonódásának jellegzetes éve volt 1997. Áprilisban a nagy költségvetési deficit által szorongatott cseh kormány komoly importkorlátozásokat vezetett be. Az élelmiszerek és fogyasztási cikkek importőreinek hat hónapra kamatmentes óvadékot kellett letétbe helyezniük. Ezzel egy időben a költségvetési kiadások csökkentésére is komoly intézkedések születtek, lefaragták az állami alkalmazottak fizetését, átalakították a tőzsdét, javították a bíróságok munkáját és egy sor más intézkedéssel igyekeztek javítani a gazdaság működési feltételeit.

A szlovák kormány zokon vette a Sergej Kozlík miniszterelnök-helyettes által egyoldalúnak nevezett cseh lépéseket és egy héttel később hasonló intézkedéseket vezetett be. Egyben jelezte, a vámunió ellenére esetleg mennyiségi korlátozásokat vezet be a túl magasnak ítélt cseh import esetében. Szakértők szerint a két kormány közt alapvető különbség volt, hogy a szlovák kormány a megszorításokkal párhuzamosan szinte egyáltalán nem igyekezett javítani a gazdasági környezetet.

Májusban mindkét ország pénzpiaca komoly spekulációs felvásárlással szembesült, a rövidtávú külföldi tőkét a magasan tartott kamatok vonzották. A nyomás Csehországot végül a fix árfolyam feladására kényszerítette és május végétől áttért a lebegő árfolyamra. Hasonló jelenség Szlovákiában is tapasztalható volt, csak míg Csehországnak 180 milliárd koronának megfelelő összeg beáramlásával kellett szembenéznie, Szlovákiába mindössze 10 milliárd korona érkezett. Ezt a szlovák jegybank könnyebben kivédte, igaz, annak árán, hogy a források kivonásával hetekre megbénította a hazai pénzpiacot. Az elemzők szerint akkoriban Szlovákiát leginkább az ország rossz hírneve védte meg, ami miatt a magas kamatok ellenére sokan nem merték idehozni a rövidtávú befektetéseiket.

A szlovák kormány június végén különféle megszorító intézkedéseket vezetett be, amelyeket a cseh példa alapján „csomagnak” hívtak. Ezek között megtalálható volt a bérszabályozás, a fogyasztói adó emelése, energiaár-emelése a nagyfogyasztók számára, egy hónappal később pedig vámpótlék bevezetése. Ezzel kapcsolatban elemzők újra arra figyelmeztettek, hogy nálunk szinte semmit sem tettek a gazdasági problémák valódi okainak felszámolásáért, vagyis a kemény gazdasági reformért és a jól működő gazdaság intézményrendszerének kiépítéséért. (tl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?