Ha csak a minisztercseréket vennénk figyelembe, az egyik legbotrányosabb minisztériumnak minden bizonnyal a gazdasági tárca számítana. Ugyanakkora tárcának, vagy a hatáskörébe tartozó intézményeknek köszönhetően több külföldi beruházás érkezett az országba.
Három miniszter egy széken
A „médiamágus”, a „szlovák Berlusconi” miniszterkedését még sokáig nyöghetjük, hiszen Pavol Rusko „ügybuzgósága” miatt csak a koreai KIA autógyár zsolnai beruházására mintegy 2,7 milliárd koronával többet kell fizetnünk, mint azt korábban feltételezték. Engedély nélkül épülő utak, előre nem rendezett és botrányokkal fűszerezett földfelvásárlás – mindez csak azért, hogy a mostani választások során a törpepárttá zsugorodott ANO azt mondhassa: több ezer munkahelyet hoztunk létre. Részben persze a kormány is hibás, hiszen már a zsolnai beruházás esetében nemet mondhatott volna a túlzott elvárásoknak, ezt azonban csak akkor tette meg, amikor a zsolnaihoz hasonló feltételek mellett kiegyezett beruházás a magyarok lakta régióba érkezett. A Hankook dél-koreai gumiabroncsgyár 20 milliárdos beruházása így Léva helyett Magyarországon valósul meg. A Hankooknak tett túlzott ígéretek mellett Rusko tavaly nyári bukásához azonban egy másik botrány is hozzájárult. Közvetlenül a visszahívása előtt csaknem 1,6 milliárd koronát utaltak át a Kis- és Középvállalkozások Nemzeti Ügynökségétől a Cassovia BIC társaságnak, amit még most is vizsgál a rendőrség. Már csak hab a tortán, hogy Rusko az állami cégek vezető testületeibe ismerőseit, vagy a szíve csücskének számító Markíza televízió munkatársait ültette.
Rusko bukását a korábban hű párttársa, Jirko Malchárek használta ki. A miniszteri poszt átvételét követően, autóversenyző múltjához méltó gyorsasággal váltotta le a tárca hatáskörébe tartozó cégek igazgatóit, akiket még Rusko ültetett a székükbe. Mindeközben nem szentelt túlzott figyelmet a szakmai kritériumoknak sem, a lényeg az volt, hogy mindent másképp csináljon, mint Rusko. Rusko negatív ténykedéséhez képest azonban ez sajnos nem hozott pozitív elmozdulást. Mindhárom miniszter rendkívül keveset foglalkozott az energiaipar liberalizálásával, vagyis az olyan konkurenciaképes környezet megteremtésével, ami a fogyasztók számára alacsonyabb árakat hozott volna. Emiatt a fogyasztók ma is csak a Szlovák Gázművek (SPP) monopóliumát „élvezhetik”, és nincs nagy mozgásterük a villanyenergia-szolgáltatókkal szemben sem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.