Hangyás ötlet háborúhoz

Washington. A Pentagon tudósai egy kiber-rovar hadsereg létrehozását tervezik. Az élő rovarokat még báb formájukban látnák el a távirányításhoz és a különböző műveletek végrehajtásához szükséges mikro-rendszerekkel.

ĺgy szeretnék kihasználni a rovarok metamorfózisa által nyújtott megújulási folyamatot, melyek begyógyítják a rendszer behelyezése okozta sérüléseket, és átrendezik a belső szerveket az idegen objektum körül. A szakértők szerint egyszerűen „nevetségesnek” titulált elképzelés, illetve az arra kiírt pályázat a DARPA (Fejlett Védelmi Kutatási Projekt Ügynökség) agyszüleménye. A pályázatot az nyeri el, aki képes a Mems elnevezésű mikro-rendszerrel felszerelt rovarokat egy meghatározott, 100 méterre elhelyezett célponthoz távirányítással 5 méteres távolságon belül vinni. A rovar-kiborgnak ezen felül természetesen képesnek kell lennie az érzékelői által összeszedett adatokat visszasugározni. Az érzékelők lehetnek különböző vegyianyag szenzorok, mikrofonok vagy kép átadására alkalmas rendszerek, melyekkel a helyi környezetet térképezhetik fel, illetve többek között robbanóanyagok után kutathatnak, mindezt viszonylag észrevétlenül. A Mems egységeket a rovarok hője vagy mozgása működtetné.

A rovartan szakértői a hír hallatán azonnal a fejükhöz kaptak. Dr. George McGavin, az Oxford Egyetem szakértője szerint a felnőtt rovarok alapvető célja a szaporodás, így ahhoz, hogy a hadsereg különböző küldetéseket akasszon a nyakukba, az egész agyszerkezetet át kellene drótozni. Erre azonban az átalakulási fázisban beültetett rendszer nem alkalmas. Ezzel együtt voltak, akik úgy vélték, hogy az elképzelés akár életképes is lehet, azaz a rovarok képessé tehetők a bombák felfedezésére, azonban repülésük teljes irányíthatóságáig még igen sokat kell dolgozni.

A többség úgy véli, hogy ez az egész tervezet megmarad a képzelet határain belül. A DARPA már korábban is kísérletezett méhekkel és darazsakkal a robbanóanyagok kiszagolása érdekében, azonban ösztönös párzási és táplálkozási magatartásuk miatt ezek a rovarok megbízhatatlannak bizonyultak a feladat elvégzésére.

Az állatok háborús alkalmazása nem újkeletű. A második világháborúban bombákat erősítettek macskákra, majd kidobták őket egy bombázóból a náci hajók elpusztítása érdekében. Az ötlet kiagyalói arra építettek, hogy a macska felküzdi magát a közeli hajóra, a tesztek során azonban a macskák elvesztették eszméletüket a levegőben. Ugyancsak ebben az időszakban próbálkoztak denevéreket ellátni gyújtószerkezetekkel, majd repülőgépből kidobni az ellenséges gyárak megsemmisítésére, az eredmény azonban ugyanaz volt, mint a macskáknál. A vietnámi háborút sem kerülhette el az állatvilág. Az amerikaiak delfineket képeztek ki a vietnámi búvárok felszerelésének letépésére, majd később fecskendőket helyeztek el a delfinek uszonyain, mellyel széndioxidot injektáltak a búvárokba. Állítólag 40 búvár esett áldozatul. (sg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?