Halott telefonnak is van füle

Kellemetlen érzés, de nem alaptalan: sohasem lehetünk biztosak, hogy magánbeszélgetéseinket nem hallgatja egy harmadik fél.

Látszólag telefonzsinór-elosztó. A gyufásdoboznyi készülékben azonban egy lehallgatóberendezés és egy miniatűr adó-vevő is helyet kapott. Somogyi Tibor felvétele Elég a „lehallgatás” szót beírni valamelyik internetes keresőbe, s máris magyar, szlovák és természetesen angol nyelvű oldalak tucatjai kínálják – sok esetben illegális – szolgáltatásaikat. Ajánlanak például miniatűr lehallgatókészüléket, amelyet a célszemély lakásában hagyhatunk. Ha nem érjük be hanggal, akár gyufásdoboznyi méretű fényképezőgépet, vagy csillagászati áron ruhagombnál nem nagyobb televíziós kamerát is szerezhetünk. Ha esetleg gondot okozna az illető közelébe férkőzni, műszerek egész sora képes lehallgatni a telefonokat, feltörni az internetes postaládát.

Általában két dolog miatt vásárolják az emberek ezeket a készülékeket – olvashattuk egy magyarországi cég honlapján: valaki hűtlen feleségét vagy férjét akarja nyomon követni. Mások ipari kémkedést folytatnak. Természetesen a barikád túlsó oldalán állók is tökéletesítik a technikát, ideig-óráig előnyhöz juthatnak lehallgatásbiztos telefonok gyártásával. Abszolút biztonságos felszerelés azonban nem létezik. Megtörtént már, hogy az amerikai Központi Hírszerzésnek (CIA) sikerült lehallgatnia egy beszélgetést, amelyet zárt szobában, csukott ablakok és ajtók mellett folytattak. A vevőberendezést nem a helyiségben, hanem az épülettől néhány száz lépésre helyezték el. Nem kellett hozzá boszorkányság, csak némi jártasság a fizikában. A hang – így az emberi beszéd is – a levegőben terjed, hangszálaink rezegtetésével tulajdonképpen a levegőt rezegtetjük, s fülünk ezt a rezgést fogja fel. Kevesen gondolnak viszont arra, hogy a rezgést az összes körülöttünk levő tárgy is felfogja, sőt továbbítja is. A szóban forgó CIA-csoportnak tehát nem kellett mást beszereznie, mint egy nagyon jó minőségű mikrofont és egy érzékeny felvevőberendezést, hiszen az ablakok és a kinti levegő is továbbította a bent elhangzott beszélgetést, az emberi fül számára akkor már hallhatatlanul. Létezik persze kifinomultabb technika is. Nem kell már drága mütyüröket csempészni a célszemély telefonkészülékébe, nem is kell bonyolult rádió adó-vevőkkel vacakolni. Elég csak egy apró szerkezetet helyezni valamelyik telefonközpontba, hogy az ott átmenő öszszes beszélgetést rögzíteni tudjuk. Az ilyen típusú lehallgatókészülék elve nagyon egyszerű, szinte egy hetedik osztályos tanuló is elkészítheti. Nem kell hozzá más, mint egy érzékeny tekercs, némi huzal meg egy jó áramforrás. Minden huzalon – a telefonzsinóron is – áthaladó áram mágneses mezőt gerjeszt, a telefonbeszélgetés hangjának függvényében változó frekvenciával. Már csak a kis tekercset kell a telefonzsinór mellé tenni, és máris rögzíthetjük a beszélgetést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?