William és Mary egy kutyamenhely számára gyűjt adományokat Manchester főutcáján. Amikor egy pillanatra nem figyelnek oda, valaki elemeli az aprópénzeket tartalmazó kalapot. Aznap tehát éhesen maradnak a kutyák. Vagy mégsem? Egy modern karitatív szervezet Angliában minden eshetőségre felkészült.
Ha biztosítják az ebmenhely kalapját, akár el is lophatják
ĺgy a kalapban gyűjtött pénzt a társadalmi szervezetekre szakosodott cégnél lehet biztosítani. Ha ebéd közben eltűnt a kalap, az adományok akkor sem vesztek el. William és Mary manchesteri vonatjegyét is „karitatív” utazási iroda szerzi be kedvezményes áron, speciális adománygyűjtő dobozokból is bő a kínálat.
A civil szervezetek 2003-as londoni kiállításán számtalan ehhez hasonló szolgáltatással ismerkedhetett meg a látogató. Egy dolog azonban nem világos: honnan tudják, hogy az ellopott kalapban hány penny volt, vagy éppenséggel volt-e benne valami egyáltalán? Bizonytalan esetekben az adományok átlagos forgalma alapján fizetnek – válaszol a „jótékonysági” biztosítótársaság képviselője. Ha napi három fontot szoktak bedobni a manchesteriek a kalapba, akkor annyit is igényelhetnek vissza – legalábbis ez az elmélet.
Közép-Európában valószínűleg ennél nehezebb lenne egy ellopott aprópénzes kalap tartalmáért pénzt kicsikarni a biztosítóktól. De például a karitatív telefontársaság gondolata is idegennek tűnhet. Pár leleményes angol ugyanis így okoskodott: ha egy segélyszervezet telefonon szerez adományozókat, miért fizesse közben a telefonszámlát egy profitra éhes multinacionális vállalatnak? A Phone Coop nyereségét jótékonysági célra fordítják. De „karitatív” bankszámlát is nyithatunk a Natwest pénzintézetnél, vagy áfakedvezményekről érdeklődhetünk a Liasion VAT Consultancynál – megfelelő díj fejében. Ha nincsen pénz alapítványunknál új számítógépekre, hasonló helyzetben lévő szervezetekkel közösen is bérelhetünk gépeket. Még a szerelő is „bérelhető” a pénztelen alapítványokra szakosodott cégtől, hogy ne kelljen a méregdrága és megbízhatatlan idegen szakembert kihívni.
Közép-Európában még nagyrészt hiányoznak a jótékonysági tevékenységekre koncentráló szolgáltató cégek, és nem utolsósorban a civil szervezetek munkáját koordináló, érdek-képviseleti szervek. Barabás Miklós, a budapesti Európa Ház vezetője a londoni fórumon tartott előadásában rámutatott a problémára: a civil szféra egészének – természetéből adódóan – nincsenek általánosan elfogadott vezetői, vagyis már az érdekképviselet kialakításáról szóló kezdeti vitában sem egyértelmű, kivel tárgyalhat a kormány a szektor jövőjéről. Barabás emellett a civil szféra politikai megosztottságát és a magyar főváros aránytalan országos súlyát emelte ki. (Az Európa Ház egyébként több éve az egyetlen külföldi kiállító az évente sorra kerülő londoni rendezvényen).
A londoni City jómódú dolgozói egyenesen belefásultak a jótékonykodásba – magyarázza Priya Gopalan, a fiatal jogásznő egy előkelő Temze-parti étteremben ülve. – A banknegyed minden sarkán lesben állnak a karitatív szervezetek képviselői, mi pedig minden reggel újabb szervezetnek ígérünk oda „csak havi egy fontot” a fizetésünkből. Lassan belefáradunk a jótékonykodásba, olyan kíméletlen hatékonysággal működik az adománygyűjtő gépezet – mondja Priya.
Budapest–London, 2003. május
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.