<p>A Földhöz hasonló méretű, de magas hőmérséklete miatt lakhatatlan bolygót azonosított a Naprendszeren kívül az amerikai űrhajózási hivatal (NASA).</p>
Földszerű, de a meleg miatt lakhatatlan bolygót azonosítottak
A Földnél mintegy 1,4-szer nagyobb és 4,6-szor nagyobb tömegű bolygó sziklás felszínének nappali hőmérséklete a becslések szerint meghaladja az 1370 Celsius-fokot, ami elég meleg ahhoz, hogy megolvassza a vasat - mondta Natalie Batalha, a NASA szakértője.
Hangsúlyozta, hogy a bolygó egyértelműen kívül esik az emberiség által lakhatónak nevezett zónán. Mint magyarázta, ilyen hőmérséklet mellett nem fejlődhet ki a szénalapú élet, és a DNS-t és RNS-t tartalmazó molekulák sem lennének stabilak ilyen szélsőséges környezetben.
Az űrkutatási hivatal Kepler nevű űrteleszkópja által felfedezett, Kepler-10b névre keresztelt bolygó a legkisebb átmérőjű, amelyet valaha azonosítottak a Naprendszeren kívül (kisebb tömegűt már találtak).
A Kepler-10b 0,84 földi nap alatt kerüli meg saját csillagát, amelyhez 23-szor közelebb van, mint a Merkúr a mi Napunkhoz.
Douglas Hudgins, a Kepler-program kutatója szerint bár a bolygó nincs az élhető zónában, a felfedezés mégis "jelentős mérföldkőnek" számít a Földhöz hasonló bolygók felkutatásában. Szerinte az eredmény rávilágít, hogy milyen izgalmas felfedezésekkel kecsegtet a program.
Batalha elmondása szerint bizonyítékok utalnak egy másik potenciális bolygó létezésére is ugyanabban a naprendszerben, de egyelőre csak keveset tudnak róla. Ez a másik bolygó a Földnél feltehetően valamivel több, mint kétszer nagyobb - tette hozzá a San Jose-i Állami Egyetem professzoraként és a NASA Kepler-programjának egyik tudományos vezetőjeként dolgozó kutató.
A 2009-ben indult Kepler-program a NASA első missziója Földhöz hasonló, felszínükön folyékony vízzel rendelkező, Naprendszeren kívüli bolygók felkutatására. A program részeként az űrbe küldött felderítő teleszkóp várhatóan legalább 2012 novemberéig küld majd vissza adatokat a Földre.
A mostani eredményeket az Astrophysical Journal című tudományos folyóiratban tették közzé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.