A vizsgálatok azt mutatják, hogy a televíziózó ember és gyermek agyának elektromoshullám-struktúrája átalakul. Az elektromos hullámok hasonlóvá lesznek a mély álom vagy a meditáció elektromoshullám-szerkezetéhez.
Fókuszáló tekintet
TESTI ÉS LELKI TÉTLENSÉG
Amikor óvodáinkba olyan gyerekek kerülnek be, akik „nem tudnak játszani”, „nem tudnak mesét hallgatni”, biztosak lehetünk benne, hogy a háttérben a károsító hatások között van a képernyő is. A képernyő, amelyik testi és lelki értelemben tétlenségre szoktatja őket, a képernyő, amelyik a reklámok és más műsorok videoklip technikájával egy teljesen másfajta „figyelmet” és igényt alakított ki, mint amelyet a játék vagy a mesehallgatás megkívánnak. (Ez a figyelem tulajdonképpen a nem figyelés figyelme, azaz igény, hogy engem ragadjanak meg és el a folyton és gyorsan változó képekkel úgy, hogy nekem semmit ne kelljen tennem.)
Ezek a gyerekek nem tudnak ráhagyatkozni a mese nyugodt, prozódiájával, dallamával és ritmusával az érzékeket és érzelmeket is átható képáramlására. Nem tudják hozzátenni a belső képteremtő aktivitást, és mindennek következtében nem tudják befogadni és mélyre engedni magukban a mesét. Valójában nekik is nagyon nagy szükségük volna azokra a hatásokra és arra az orientációra, amit a mese képvilága és cselekményei a gyerek számára nyújtanak. Ilyenkor meg kell próbálkoznunk szoros, személyes kapcsolatban olyan rövid, a saját életéből vett mozzanatokat visszamesélő, kezdetben két-három mondatos történetekkel, amilyeneket egyébként a másfél-két éves kisgyereknek szoktunk mesélni. Talán még visszavezethető a gyerek a mesehallgatás világába. És ezzel a feldolgozást, megismerést, érzelmi azonosulást és kibontakozást elősegítő belső képek világába is.
(Gyerekek, óvodák, iskolák, Saxum Kiadó, 2001)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.