Gyerekek már december óta kólával, narancslével és almalével verik át az LFT antigéngyorsteszteket, hogy pozitív eredményt kapjanak, és ne kelljen iskolába menniük – írja a BBC. A TikTokra több oktatóvideók is felkerült a témában.
Fiatalok világszerte kólával verik át az antigéngyorsteszteket, hogy lóghassanak a suliból
Az új trend TikTokon kezdett terjedni, ahol a diákok egymás videóihoz kommentelve osztották meg tippjeiket az álpozitív eredmények eléréséhez. Többen narancslével, citromlével, almalével és kólával próbálkoztak. A diákok az így szerzett pozitív eredményeket pedig arra használták, hogy ne kelljen iskolába menniük. Azi-nak például egy manchesteri édesapa elmondta, hogy fiának karanténba kellett vonulnia, miután egyik osztálytársa az egyik oktatóvideó alapján álpozitív gyorsteszttel állt elő.
A Hulli Egyetem kémia és tudományos kommunikációs tanára, Mark Lorch letesztelte a diákok találmányát, és tényleg bevált.
Ezek az antigéntesztek úgy működnek, hogy a levett mintát egy olyan anyaghoz kell keverni, ami biztosítja a megfelelő pH-szintet, majd a tesztre kell csepegtetni. A folyadék antitesteket és aranyrészecskéket áztat ki az eszközben található nitrocellulóz csíkból, amik rátapadnak a mintában található vírusrészecskékre.
„A kóla, a narancslé és az almalé meglehetősen savasak, 2,5 és 4 között van a pH-juk. Az antitestek ehhez képest az ereinkben található semlegesebb, 7,4-es pH-hoz vannak szokva, tehát nem tesz jót nekik a savas környezet” – mondta Lorch.
„Ettől függetlenül rá akarnak cuppanni valamire, és az aranyrészecskék pont kéznél vannak, így kialakul az álpozitív eredményt jelentő csík a T betűnél” – tette hozzá a tanár.
A TikTok azóta már letiltotta a hamis teszteket bemutató videókat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.