Felrobbanhat az elsüllyedt tankhajó

Lisszabon/Madrid. Háromszáz méteres mélységben fekszik a kedden elsüllyedt görög tartályhajó az Atlanti-óceán fenekén. Szakértők attól tartanak, hogy a hajóban maradt több tízezer tonna olaj a hatalmas nyomás miatt fölrobbanhat.

Lisszabon/Madrid. Háromszáz méteres mélységben fekszik a kedden elsüllyedt görög tartályhajó az Atlanti-óceán fenekén. Szakértők attól tartanak, hogy a hajóban maradt több tízezer tonna olaj a hatalmas nyomás miatt fölrobbanhat.

Egy brit szervezet szakértői szerint elképzelhető, hogy a hatalmas víznyomás miatt felrobban a hajó belsejében maradt 70.000 tonna gyúlékony olaj. A feltételezések szerint, ha a 300 méteres mélységben bekövetkezne a robbanás, két dolog történhetne. A hideg víz hatására az olaj egy tömbbé dermedne a tenger fenekén, rosszabb esetben viszont feljönne a víz színére, és ott úszna szinte kezelhetetlenül.

A szakértők véleményét az El Mundo című spanyol lap idézi. A Prestige 250 kilométerre a spanyol partoktól tört ketté és süllyedt el kedd délután. A süllyedés után nagy mennyiségű olaj került az Atlanti-óceánba, 1200 négyzetkilométer kiterjedésű olajfolt mozog a spanyol partok felé.

A szerencsétlenség példátlan természeti katasztrófával fenyeget. Spanyolország északi tengerpartján gyakorlatilag minden tengeri élőlény, de még a vándormadarak nagy része is kipusztulhat. Ráadásul mivel a tengerpart mentén élők 60 százaléka halászatból él, hatalmas munkanélküliséggel is számolni kell. Az olajfolt a portugál és a francia partokon is komoly károkat okozhat.

A Prestige-zsel tötréntek után a spanyol hatóságok betiltották a halászatot a térségben; a legérzékenyebb területeket megpróbálják úszó gátakkal és homokfalakkal megvédeni. Ám mivel az olajfolt hosszú partszakaszt veszélyeztet a Finisterre-fok és La Coruna között, illetve a hatalmas hullámok áttörik a gátakat, a védelmi kísérletek nagy része csődöt mondott.

A madárvédelmi központok megkezdték a partokon talált, kátránnyal borított kormoránok, szulák és sirályok kezelését. A helyi halászok és a kagylók, rákok és polipok gyűjtéséből élő emberek komoran nézik, ahogy Európa egyik leggazdagabb halászterületén fekete hullámok mossák a parti sziklákat és fövenyt.

A spanyol partoknak ezt a részét, ahol a tanker megsérült, a gyakori hajótörések miatt a „Halál partjá”-nak is nevezik. 1992-ben egy görög tartályhajó járt szerencsétlenül, amelyből 74 tonna nyersolaj ömlött a tengerbe.

Egyes szakemberek szerint a hideg időjárás csak fokozza a környezetszennyezés mértékét, mások viszont úgy vélik, az óceán alsóbb rétegeinek alacsony hőfoka megdermeszti az olajat, s ezzel lassítja terjedését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?