Felnyitották a szarkofágot

Kairó. Nyolcvankét év után először vették ki a sírból Tutenhamon 3300 éves múmiáját, hogy egy CT-vizsgálat segítségével sok rejtélyes kérdésre választ kaphassanak a kutatók.

Hosszas előkészületek után emelték ki sírjából Tutenhamon fáraó múmiáját, hogy a csontokat egy számítógépes tomográf segítségével megvizsgálhassák. A múmia legutoljára akkor volt szabadon, amikor 1922-ben a Howard Carter vezette expedíció felfedezte, és kibontotta a sírt. 1968-ban ugyan már egyszer komolyabban is megvizsgálták a múmiát, amikor röntgensugaras eljárással próbálták meg beazonosítani a sérüléseket a koponyán és a csontvázon, azonban a kor legfejlettebb technikája sem volt elég bármiféle bizonyossághoz. Azt ugyan sikerült megállapítani, hogy a koponyán valamilyen okból kifolyólag sérülések láthatóak, ám a sérülés okairól már nem tudtak megállapítani semmit. Egyiptológusok ezért igen sokat várnak a mostani eljárástól.

A számítógépes tomográf segítségével 15 perc alatt 1700 felvételt készítenek a csontokról, ráadásul három dimenziós képeket, amelyek nagyban segíthetik a rejtélyes kérdések megoldását. Ezzel az eljárással állapították meg nemrégiben azt is, hogy az Alpokban jégbefagyva megtalált bronzkori embert, Ötzit minden valószínűség szerint szintén megölték.

Egyiptomban egyébként komoly vita előzte meg Tutenhamon sírjának felnyitását, mivel az egyiptológusok már régóta tisztában vannak azzal, hogy a múmia és a csontváz igen rossz állapotban van. Zahi Hawass, az ország egyik legbefolyásosabb egyiptológusa szerint azonban a mostani felnyitás után nemcsak egyszerűen visszahelyezik a sírba a múmiát, hanem megpróbálnak az állagán is javítani. Szerinte nem zárható ki az sem, hogy a röntgensugarak segítségével megállapított csontszilánkok akkor törtek le a koponyából, amikor 1922-ben felfedezték a sírt, mivel Howard Carter és társai nem megfelelő bánásmódban részesítették a múmiát. Sok egyiptomi régész ezért a múmia rossz állapotára hivatkozva próbálta megakadályozni a mostani vegzatúrát, de legalábbis elérni azt, hogy csak egyiptomi régészek és csakis a helyszínen vizsgálhassák meg a fiatalon elhunyt fáraó maradványait. Ez azonban nem sikerült, sőt a dolgok mostani állása szerint nemsokára a nagyközönségnek sem kell beérnie az ismert szarkofággal, minden valószínűség szerint a szarkofágban található múmiát is látni fogja.

Hawass csapata minden szempontból megvizsgálta a csontvázat. Mivel a kutatócsoportban volt orvos, régész és restaurátor szakértő is, így Hawass komoly eredményekre számít, melyeket nemsokára közzé is tesznek. Egy dolog azonban már most biztosnak látszik: Tutenhamont sietve temették el, erre enged következtetni a sírban megtalált értékes tárgyak elhelyezkedése. A nyolcévesen trónra került fáraó még alig ért serdülőkorba, amikor meghalt, komoly bizonytalanságot hagyva maga után.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?