Fehérjében rendkívül gazdag takarmány és egyben zöldtrágya

A fehérjeforrásként szolgáló növényfajok közül a szója mellett a csillagfürt is egyre gyakrabban szerepel a termesztők érdeklődési körének homlokterében. A szomszédos országokban – Magyarországon és Csehországban – a miénkhez képest már jóval nagyobb területeken termesztik.

A fehérjeforrásként szolgáló növényfajok közül a szója mellett a csillagfürt is egyre gyakrabban szerepel a termesztők érdeklődési körének homlokterében. A szomszédos országokban – Magyarországon és Csehországban – a miénkhez képest már jóval nagyobb területeken termesztik. Az alábbiakban a magyarországi forrásokból szerzett ismereteket foglaljuk össze.

A csillagfürt a talajjal szemben meglehetősen igénytelen növény; ugyanakkor nitrogéngyűjtő képessége alapján első helyen áll a hüvelyes növények között.

A növény föld feletti részei – a zöldnövény és a mag – sokoldalúan felhasználhatók, elsősorban nagy biológiai értékű, fehérjedús takarmányként. Mélyre hatoló gyökérzetével a talaj mélyebb rétegeiben lévő tápanyagokat is a felszínre hozza, nagy mennyiségű gyökér- és tarlómaradványaival a talajok tápanyag és szervesanyag-tartalmát gazdagítja. A vetésforgóba jól beilleszthető, megfelel előveteménynek és másodnövényként is termeszthető. A termesztéstechnológia jól gépesíthető, ugyanakkor külön speciális gépekre nincs szükség a termesztéséhez.

A csillagfürt fajokat nemcsak talajt javító zöldtrágyanövényekként, hanem az édes csillagfürtfajtákat értékes takarmánynövényként is számon tartják.

Ebben a térségben elsősorban a sárga- és a fehérvirágú csillagfürtnek a termesztése ismert. Mind a két fajnak keserű és édes változata is van. A keserű csillagfürtök takarmányozásra alkalmatlanok, mert mérgező anyagokat tartalmaznak, amelyek elfogyasztva mérgezést – lupinozist – okoznak. Ezért csak zöldtrágyázás céljára termeszthetők. Az édes csillagfürt fajok ill. fajták felhasználása már sokoldalú: a sárgavirágú édes csillagfürt értékes zöldtakarmány, amely silózásra és legeltetésre is alkalmas, de különféle keveréktakarmányokban is felhasználható.

A fehérvirágú édes csillagfürtöt nagyobbrészt magtermesztés céljából vetik, mivel fehérjében gazdag abraktakarmány. A mag fehérjetartalma 34–36 % körüli. Olajat is tartalmaz, a fehérje biológiai értéke pedig hasonló a szójáéhoz. Mivel a szójánál olcsóbban és biztonságosabban termeszthető, a fehérvirágú édes csillagfürt termesztésének nagy jelentősége lehet a nagy biológiai értékű fehérjetakarmányok előállításában is. Az édes csillagfürtfajok egyébként éppen úgy felhasználhatók zöldtrágyázásra, mint a keserű csillagfürtök.

Az utóbbi években csökkenő tendenciát mutat a csillagfürtök zöldtrágyázás céljára történő vetése. Az ok az, hogy kevés magtermésük mellett nagy a zöldtrágyázásra vetett csillagfürtök vetőmagszükséglete. Ezért még másodvetésben is drágának bizonyul a zöldtrágyázás szántóföldi viszonyok között.

Vetésre minősített fajtákat használjunk, ügyeljünk arra, hogy a termesztési célnak megfelelő tulajdonságú fajtát válasszunk. A kereskedelmi fajták között ugyanis keserű csillagfürtök is vannak, amelyek csak zöldtrágyázásra használhatók. A visszakeseredés elkerülése végett, ahol édes csillagfürtöt termesztenek, ott csak másik fajhoz tartozó keserű csillagfürt termeszthető (pl. fehér édes és sárga keserű).

A csillagfürt fajok melegigényes növények, de a tavaszi fagyokat könnyen elviselik, ha már elérték a 4-6 lombleveles állapotot. Általában a csapadékosabb klímát kedvelik. A sárgavirágú szárazságtűrőbb, mint a fehérvirágú csillagfürt.

A csillagfürt fajok csak a mészben szegény, savanyú talajokon, homoktalajokon (4,5–6,5 pH) termeszthetők eredményesen. A talajok mésztartalmára legérzékenyebb a sárga, majd sorrendben a keskenylevelű és a fehérvirágú következik. A sárgavirágú talajigénye a legkisebb; még a savanyú futóhomoktalajokon is termeszthető, csak magtermesztésre igényel jobb talajt.

A csillagfürtök az előveteményekre nem igényesek, még önmaguk után is vethetők. A vetésforgóban gyakran két gabona közé kerülnek. A fővetésű csillagfürt igen jó előveteménye az őszi kalászosoknak. De a másodvetés után tavaszi gabona vagy kapásnövény következzen.

Zöldtrágyázásra rendszerint őszi gabonák után, tarlóvetésben vetjük a csillagfürtöt. Zöldtrágyaként alászántva igen jó előveteménye a kapásoknak.

A csillagfürt fajlagos tápanyag- és műtrágyaigénye a gyakorlati tapasztalatok alapján átlagos körülmények között, a termesztési céltól függően 25–50 kg/ha N, 20–50 kg/ha P és 20–100 kg/ha K-hatóanyag, vagyis 60–150 kg/ha vegyes – NPK. A pontos mennyiséget talajvizsgálat alapján kell meghatározni. A műtrágyák (P–K) nagyobb részét ősszel, kisebb részét tavasszal kell kijuttatni és arra is vigyázni kell, hogy a tavaszi szórás legalább négy héttel a vetés előtt történjen.

A jól beállt növényállomány biztosítása érdekében jó minőségű, egyenletes nagyságú vetőmagra van szükség. A vetőmagot itt is célszerű fajra specifikus Rhizobiummal beoltani.

Főnövényként magtermesztésre március második felében; zöldtakarmányozásra március végén, április elején; másodnövényként pedig aratás után minél hamarabb, de legkésőbb augusztus közepéig vetik el a csillagfürtöt.

A korai vetésre főleg a fehérvirágú csillagfürt igényes, mivel hosszabb tenyészideje miatt korábban vetve hamarabb beérik. A csillagfürtöket sekélyen kell vetni. A sárgavirágút 2-3 cm-re, a fehérvirágút pedig 4-5 cm-nél mélyebbre nem szabad vetni. A sárgavirágú fajtákat bármely célra és bármikor – fő vagy másodvetésben – gabonasor-távolságra (12 cm-re) kell vetni. A fehérvirágút csak zöldtrágyázás céljára kell gabonasor-távolságra vetni; magtermesztésre helyesebb, ha dupla (24 cm) vagy háromszoros (36 cm) sortávolságra kerül. A fehérvirágú vetőmagszükséglete magtermesztésnél 100– 120 kg/ha, zöldtrágyázásnál pedig 160–190 kg/ha. A sárgavirágú édes csillagfürt keverékvetésben – árpával vagy zabbal társítva – is termeszthető.

A betakarítás idejét és módját a termesztési cél határozza meg. Zöldtakarmányozásra, silózásra a virágzás elején lehet betakarítani. Zöldtrágyának a hüvelykötés végén kell leszántani. De ha tarlóvetésű a zöldtrágya, akkor késő ősszel, vagy – futóhomokon – tavasszal is leszántható. Magtermesztés esetén a sárgavirágú csillagfürt egymenetes kombájnos betakarításának optimális ideje a teljes érés előtt van, amikor a hüvelyek világos barnák és a magvak körömmel még átvághatók. A fehérvirágú csillagfürt betakarítása teljes érésben ajánlott. Az aratás kellően átalakított – és nagyon gondosan üzemeltetett – gabonakombájnnal végezhető. A betakarítás során nagyon kell vigyázni arra, hogy minél kevesebb mag sérüljön meg, mert a sérült magvak elvesztik csírázó képességüket. Ha nagyon elgyomosodott, vagy az érés nagyon elhúzódik, a csillagfürtöt is lombtalanítani kell. A lombtalanítás akkor végezhető, amikor a hüvelyek középbarna színűek. A betakarított magot tisztítani és szárítani kell, mert csak a 12–14 % nedvességtartalmú mag tárolható. A csillagfürt fajok magtermése fajonként és fajtánként változó, általában kevés; legkevesebb a sárgavirágúé, a legtöbb a fehérvirágú édes csillagfürté. (Forrás: www.diakee)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?