A pénzügyminisztériummal ellentétben a gazdasági tárca élén már a Dzurinda-kormány idején sem találunk egyetlen nagyformátumú minisztert sem. Ez is azon tárcák közé tartozott, ahol a miniszterek futószalagon jöttek-mentek, ami persze a tárca munkájára is rányomta a bélyegét.
Faltörő kosként az áttekinthető korrupció híve
A nyitrai Plastika Rt. volt vezérigazgatójának személyét már a választásokat követően összefüggésbe hozták Juraj Širokýval, akire a Harvard befektetési alapokban végzett „munkája” miatt kíváncsi a rendőrség. Širokýt – akiről a napokban kiderült, hogy a kommunista titkosrendőrség ügynöke volt – a Smer egyik főszponzorának tartják. Jahnátek kinevezésétől így sokan azt várták, hogy elsősorban a Smert támogató vállalkozói körök szószólója lesz a kormányban. Robert Fico azonban ennél „fontosabb” feladattal bízta meg: a Smer ultrabalos, vállalkozóellenes programjának a jegyében neki kellett felvennie a harcot azokkal a nagy társaságokkal, amelyek már korábban sem tetszettek Ficonak.
A nemzeti és szocialista kormánynak leginkább a magyar tulajdonban lévő Slovnaft és a Szlovák Gázművek szúrta a szemét. Már a választásokat követően azzal fenyegetőztek, hogy ha a társaság nem csökkenti a benzinárakat, akkor ezeket hatóságilag szabják meg. „Az államnak a végrehajtó ereje révén meg kell próbálnia megfosztani a Slovnaftot a domináns pozíciójától” – állt a gazdasági minisztérium által kidolgozott dokumentumban. A nagy szavakból végül nem lett semmi, ehelyett vég nélküli tárgyalásokba kezdtek az olajfinomítóval. Közben az olaj világpiaci ára csökkent, így a benzin is olcsóbb lett. Fico persze ezt is arra használta ki, hogy a szociális intézkedéseik hatékonyságát népszerűsítse, gondosan palástolva a tényt, hogy a benzin nálunk elsősorban az állam által kivetett magas jövedéki adó miatt drága. Mára Jahnátek is elismeri, hogy a jövedéki adó nélküli benzinárak Szlovákiában a második legalacsonyabbak az Európai Unióban, tehát nem a Slovnaft túlzott nyereségével van a baj. Mindez azonban szerinte nem ok arra, hogy ne kövesse figyelemmel a Slovnaft árpolitikáját. A jövőben így még számíthatunk meglepetésekre. A gázművek „ostroma” már Fico ellenzéki korában elkezdődött. A félig állami társaság vétke, hogy túl nagy a nyeresége – pedig így az államkasszába is jóval több folyik be. Most nyugalom van a cég háza tájékán, ugyanis a gázművek belement abba, hogy júliustól a 65 év feletti nyugdíjasok árkedvezménnyel kapják az energiahordozót.
A hazai atomlobbi támogatását élvező Smernek nem tetszett az sem, hogy az előző kormány az olasz Enel kezére játszotta a Szlovák Villamos Műveket, megfosztva a Smert attól, hogy maga döntsön arról, melyik támogatójának passzolja át a társaságot. Ha a magánosítást nem is tudta visszacsinálni, legalább az energiaárak szabályozásával próbálta megkeseríteni az olaszok életét. Hogy az árakat a Smer elképzelései alapján szabhassák meg, az állam az árszabályozási hivatalt is az ellenőrzése alá vonta.
Ezzel párhuzamosan azonban a gazdasági miniszternek sem sikerült visszaszereznie az oroszoktól a Transpetrol 49 százalékos részvénycsomagját, holott a Smer a választások előtt ezt az egyik fő célkitűzésének tartotta. Kárpótlásul a sikertelenségért a miniszter a Transpetrol felügyelőtanácsába Viliam Križant nevezte ki, aki a hírek szerint Jahnátek lányának közeli barátja volt. A kormányfő mindezt csak azzal kommentálta, neki mindegy, hogy Jahnátek úr lányának van-e szeretője vagy nincs. „Számomra az a fontos, vajon ezeknél a cégeknél lopnak-e vagy sem“. A kassai vasművet a csőd szélére juttató Július Rezeš kinevezésével a Transpetrol felügyelőtanácsába ugyan már nem volt ilyen elnéző a kormányfő, a volt HZDS-es és SNS-es gazdasági maffia térhódítása az állami cégeknél ennek ellenére folytatódott.
Az ellenzék haragját azonban Jahnátek mégsem ezzel, hanem a Trend hetilapnak adott interjújával váltotta ki. A miniszter szerint a Szlovákiában gyártott nehézfegyverekre a harmadik világ instabil országaiban van kereslet, ahol az üzlet része a megrendelők lefizetése. Jahnátek szerint ha a magáncégek kenőpénzeket adnak, az államiaknak is ezt kell tenniük. Csak az a lényeg hogy az egész „transzparens” legyen, azaz el lehessen könyvelni a baksisra szánt összegeket. Az állami korrupció megvédését minden normális országban visszahívással büntetnék. Nálunk Robert Ficot mindez nem zavarta, és Jahnáteket a legjobb gazdasági miniszternek nevezte. Nem csoda, ha a miniszter ellen az ellenzéki pártok által áprilisban benyújtott bizalmatlansági indítvány nem járt sikerrel, a „legjobb gazdasági miniszter” így folytathatja a szélmalomharcot az energiacégek ellen, és amíg Fico kegyeit élvezi, akkor sem kell félnie, ha valaki korrupcióval vádolná.
OSZTÁLYZAT 4
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.