A gabonafélék piacán tapasztalható keresletnövekedés mellett a növényi olajok biodízelként való felhasználása és a népesedés, valamint a jövedelmek gyors ütemű fejlődése a fejlődő országokban az olajnövények iránti keresletet is jelentős mértékben meglódította, miközben az Európai Unió tagországaiba
Év végére hiány várható
Az olajnövények termelésében globális szinten 390, 1 millió tonna körüli mennyiséget jeleznek az előrejelzések az idei évre. Ez a mennyiség az előző évihez viszonyítva mintegy 18 millió tonnával kevesebb, ami 5 százalékos csökkenést jelent. A szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy a jelenlegi 197,2 millió hektárnyi vetésterület 3 millió hektárral kevesebb az előző évinél, miközben meglehetősen magas, 1,98 t/ha átlaghozamot várnak az idei termésből.
Az olajnövényekből globális szinten 407,1 millió tonna felhasználására van igény, ebből a tervek szerint az olajsajtolókban 341,1 millió tonnát dolgozhatnak fel, élelmezési célokra 31,2 millió tonna kerül, míg közvetlen takarmányozásra 34,8 millió tonna a szükséges mennyiség.
A meghatározó olajnövények, a szója, a repce és a napraforgó közül nálunk a repce és a napraforgó termesztése a meghatározó. Repcéből az előrejelzések az egész világon rekord nagyságú termőterületekről adnak számot, a tavaly összesen elvetett 29 millió hektárról idén betakarítandó termésmennyiséget 47,6 millió tonnára becsülik. A világon a legnagyobb repcetermelő az EU, ahol idén 18 millió tonnára becsülik a betakarítható repcemennyiséget. A feldolgozóiparból az olajipar jelentős keresleti piacot képez, s mivel ekkora mértékű keresletre nem számítottak, a feltételezések szerint az év végére repcehiány alakulhat ki.
Napraforgóból Oroszország a legnagyobb termesztő, őt Ukrajna követi, s csak harmadik az EU. A becsült és előre jelzett terméshozam 27,7 millió tonna, ami szemben az előző évi több mint 30 millió tonnás eredménnyel visszaesést jelent, így várhatóan a feldolgozás is visszafogottabb lesz. Az előrejelzések szerint az alacsonyabb terméshozamok és a növekvő kereslet miatt a legnagyobb termelők (Oroszország, Ukrajna, EU) napraforgómag-raktárai az év végére kiürülnek majd, s ez itt is fékezheti a feldolgozás ütemét.
A termőterületek bővülése és a termésátlagok várható javulása következtében a napraforgó és a repce ára valamelyest visszaeshet, viszont a szójabab ára a csökkenő készletek miatt továbbra is magas szinten maradhat.
Az olajnövények termesztésében az elkövetkező évtizedben akár 20 százalékos bővülés is várható az egész világon, ebből a növekedés több mint egyharmadát Brazília tudhatja magáénak, az USA 12 százalékos növekedést feltételez. Az előrejelzések szerint Kína és az EU a termőterületek növelése helyett inkább a terméshozamok javulásától várja a szerényebb mértékű növekedést. Kína és néhány afrikai valamint közel-keleti ország a jövőben nagyobb igényt támaszt a szója- és más olajnövények magjára, és ez a világ takarmányfehérje-kereskedelmére is erősen hat majd. (Forrás mmg-piac)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.