Estig tart a jóm kippúr

Tegnap este köszöntött be és ma estig tart a zsidó vallás legfontosabb és legnagyobb ünnepe, a jóm kippúr, az engesztelés ünnepe, népies nevén a hosszú nap. A bibliai eredetű ünnep a zsidó naptár 7. hónapja, Tisri 10. napján van, a Gergely naptár szerint változóan szeptemberre vagy októberre esik.

Tegnap este köszöntött be és ma estig tart a zsidó vallás legfontosabb és legnagyobb ünnepe, a jóm kippúr, az engesztelés ünnepe, népies nevén a hosszú nap. A bibliai eredetű ünnep a zsidó naptár 7. hónapja, Tisri 10. napján van, a Gergely naptár szerint változóan szeptemberre vagy októberre esik. A hívő zsidók egy teljes hónapot (elul) és még tíz napot szentelnek a felkészülésnek. Az engesztelés nap?ja elnevezés arra utal, hogy a Mindenható megbocsátotta Izrael fiainak az aranyborjú imádásának bűnét, s kijelentette: „Legyen nektek ez a nap engesztelés napjául...”. A hagyomány szerint az ünnep nemcsak az élők, hanem a halottak, sőt az eljövendő nemzedékek számára is engesztelést hoz.

Ekkor lesz végleges az ítélet, amit Ros Hásánákor, az újév napján hozott az emberek sorsáról az Örökkévaló, a két ünnep közötti idő ezért a bűnbánat ideje. E napokon hajnalban bocsánatkérő – szlichot – imákat mondanak, s szokás a haragosokkal még megbékélni, hiszen csak így várható el, hogy az Örökkévaló is megbocsássa a vele szemben elkövetett bűnöket.

Az engesztelés napját bűnbánó szertartások előzik meg. A hívők előző nap reggel alámerülnek a rituális fürdőben (mikve), a délutáni imában (minhá) elmondják a bűnbevalló imákat (viduj), ami a megbánás, a megtérés lényege, a bűnök említésénél ökölbe szorított kézzel ütik a mellet. Mivel jóm kippúr napja böjtnap, előző nap bőségesen kell enni, nehogy az éhség zavarja az áhítatot.

Jóm kippúrkor érvényesek a szokásos munkatilalmak, valamint tilos: enni, inni, tisztálkodni (az egészségügyit kivéve), piperecikkeket használni, bőrből készült lábbelit használni és házaséletet élni. A jeruzsálemi Szentély fennállásának idejében a főpap e napon mehetett be a Szentek Szentjébe, és végezte ott szolgálatát az egész nép bűneinek megbocsátásáért. Hosz?szú napnak azért nevezik, mert az ünnepnapokon szokásos 4 imán kívül ekkor még egy ráadás imát (neilá) is mondanak a zsinagógában. A liturgia a Kol nidré (Minden fogadalom) imával kezdődik az ünnep beköszöntése estéjén. A nap nagy részét imádsággal töltik, megvallják bű?neiket, isteni megbocsátásért könyörögnek, Tóra-olvasmányokat, Jónás könyvének felolvasását és istentiszteleteket hallgatnak. Az emberek azt kívánják egymásnak, hogy a mennyei könyvben azok közé írja be Isten őket, akik jó év elé néznek. A nap a neila szertartással és a sófár megfújásával ér véget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?