Erőszak a Neander-völgyben

A felmerült bizonyítékok szerint a Neander-völgyi ember meglehetősen harcias természetű volt. A korai vadászó-gyűjtögetők akár fegyveres összetűzésbe is kerültek, legalábbis erre utalnak egy franciaországi 36 000 éves csontváz vizsgálatának eredményei.

A St. Cesaire mellett talált koponya számítógépes rekonstrukciójaTASR/EPAAntropológusok szerint a Neander-völgyi koponyáján található repedést éles szerszám okozta. Minden bizonnyal egy „kortársa”, vagy egy korai Homo sapiens támadhatta meg a fiatal felnőtt egyedet. A megtámadott neanderthalensis túlélte a sérülést, de ez csak úgy volt lehetséges, hogy társai hosszú ideig állhatatosan ápolták.

Mindezek a felfedezések arra utalnak, hogy korai emberek intelligensebbek voltak, mint azt a „barlanglakó” kép alapján eddig feltételeztük róluk. Viszonylag összetett készségekre és szervezett társas hálózatokra volt szükségük ahhoz, hogy fegyveres konfliktusban vegyenek részt. Svájci és francia kutatók szerint ezek a csetepaték kulcsfontosságúak lehettek a Neander-völgyiek és a Homo sapiens fejlődésében.

Az igazi bizonyítékot egy 1979-ben, St. Cesaire mellett talált koponya számítógépes rekonstrukciója szolgáltatta. Christoph Zollikofer, a Zürichi Egyetem munkatársa és kollégái azt állítják, hogy a koponyán található begyógyult csontsérülést egyértelműen valamilyen éles szerszám vagy fegyver okozta. „Ezek az eredmények megerősítik, hogy a Neander-völgyiek nemcsak vadászat és az élelem feldolgozása céljából használtak különböző eszközöket, hanem bizony egymás megfélemlítése és legyőzése érdekében is” – írták az Amerikai Tudományos Akadémia közlönyében, a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban. Véleményük szerint az erőszak hajlama erősen ösztökélhette a társadalmi viselkedés fejlődését.

Chris Stringer, a londoni Természettörténeti Múzeum professzora elmondta, hogy korábban már számos Neander-völgyi csontvázat tártak fel, amelyek erőszakos támadás nyomaira utaltak. De tudomása szerint csak egyetlen másik lelet van, ahol bizonyosan kimutatható, hogy az erőszak forrása egy másik „személy” volt: az iraki Shanidar-barlangban egy Neander-völgyi ember bordáin találtak – szintén gyógyult – sérülést.

„A sérültek mindkét esetben nem csupán túlélték a sérülést, de meg is gyógyultak, ami arra utal, hogy a Neander-völgyiek komolyan ápolták egymást. Egyedül, segítség nélkül a két áldozat biztosan nem maradt volna életben.”

A mostani, 36 ezer éves lelet alapján nem zárható ki, hogy a sérülést egy kortárs cro-magnoni ember (a legkorábbi, anatómiai szempontból már modern ember) okozta; a kutatók mégis inkább arra hajlanak, hogy a két Neander-völgyi „akasztotta össze a bajszát”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?