Az emberbolha (Pulex irritans) vörösesbarna színű ízeltlábú – a hím 2, a nőstény 2,5-3,5 mm. Kozmopolita, vagyis az egész Földön elterjedt, a sarkvidékek kivételével.
Emberbolha
Az emberbolha (Pulex irritans) vörösesbarna színű ízeltlábú – a hím 2, a nőstény 2,5-3,5 mm. Kozmopolita, vagyis az egész Földön elterjedt, a sarkvidékek kivételével. Számos fajuk közül legismertebb az emberbolha, amely azonban nem jelenti azt, hogy csak a mi vérünket szívja ez a faj: szívesen látogatja a kutyát, a macskát, a rókát, a borzot vagy a szárnyasokat is. Ez fordítva is fennáll, különféle állatok bolhái az emberen is élősködhetnek, betegségeket terjesztve általa. Az egykori nagy pestisjárványokat, melyek során egész városok, sőt országrészek néptelenedtek el, nagyrészt a bolháknak köszönhetjük – a kórokozókat ők közvetítették a patkányról az emberre.
A bolha ősét a legyek közt feltételezik, mára azonban szárnyai eltűntek, lábai pedig (főleg a hátsók) erőteljes ugrólábakká fejlődtek, aminek köszönhetően testmagasságának akár 200-szorosára (!) is képes fellendülni. A nappalt repedésekben, textília ráncai közt tölti, s éjszaka jár vért szívni. Ha módja van a rendszeres vérszívásra, a nőstény naponta rak le petét, esetenként négyet-nyolcat. Vannak egyedek, melyek nappal is az emberrel tartanak ruházatában, mások viszont az ágynemű redői közt kényelmesen kivárják az estét, mikor is „gazdájuk” lefekszik.
Ma már szerencsére egyre ritkább ez a kellemetlen élősködő, főként a résmentes padlózatnak, a világos, szellős lakásoknak, valamint a rendszeresen tisztított, fertőtlenített ruházatnak, ágyneműnek köszönhetően.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.