Elvesztette a fogadást

Dublin. Visszavonta korábbi elméletét a fekete lyukakról Stephen Hawking brit fizikus, csillagász, a mai tudomány talán legjelentősebb gondolkodója.
Hawking szerdán Dublinban, az általános relativitás elméletével és a gravitációval foglalkozó 17.

Dublin. Visszavonta korábbi elméletét a fekete lyukakról Stephen Hawking brit fizikus, csillagász, a mai tudomány talán legjelentősebb gondolkodója.

Hawking szerdán Dublinban, az általános relativitás elméletével és a gravitációval foglalkozó 17. nemzetközi tudományos konferencián jelentette be: téves volt az a közel harminc éve megfogalmazott elmélete, amely szerint teljesen eltűnik minden információ a fekete lyukak – a fűtőanyagukat teljesen elégető és ezért összeomló csillagok – által elnyelt anyagról és energiáról. A brit tudós ugyan 1976-ban elméleti úton bebizonyította, hogy bizonyos energiát a fekete lyukak is sugároznak, de hozzátette, hogy az egyébként róla elnevezett Hawking-sugárzás nem tartalmaz információt a fekete lyukak tartalmáról. Az információ eltűnése ellentmond a kvantummechanika szabályainak, így a Hawking által megfogalmazott ellentmondás, az információ paradoxona napjaink egyik legizgalmasabb tudományos kérdése lett.

John Preskill amerikai fizikus 1997-ben vitába szállt a brit tudóssal arról, hogy a fekete lyukakban folyamatosan megsemmisülne mindaz, amit azok elnyelnek. Hawking akkor fogadást ajánlott, s most a tudományos élet széles nyilvánossága előtt ismerte el, hogy veszített, és átadta a fogadás tétjét: egy krikettlexikont. Hawking új nézeteinek írásos öszszefoglalását a jövő hónapban hozza nyilvánosságra. Most ebből annyit ismertetett, hogy a fekete lyukakból kijuthat anyag és energia, de „teljesen mángorolt formában”.

Kifejtette: módosítania kell azt a korábbi nézetét is, hogy az eltűnő anyag a fekete lyukakon keresztül egy párhuzamos univerzumba jut. „Nincs egy növekvőben lévő, gyermekvilágűr, mint azt egykoron gondoltam. Az információ biztosan a mi világegyetemünkben marad, és sajnálom, hogy ezzel kiábrándítom a tudományos fantasztikum híveit, akik abban bíztak, hogy a fekete lyukakon át más univerzumokba juthatunk.”

A most 62 éves tudóst harminc éves korára súlyos betegség, az amitrófiás laterális szklerózis mindörökre tolószékbe kényszerí-tette, és teljesen elnémította. Egy különleges számítógép segítségével érintkezik környezetével: az ujjait még tudja mozgatni, s amit a számára kialakított billentyűzeten leír, azt a gép hangos beszéddé alakítja át.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?