Él-e még bin Laden?

Tora Bora. Október 7-én lesz egy éve annak, hogy az Egyesült Államok vezette terroristaellenes koalíció megindította ellencsapását az afganisztáni tálib kormányzattal szemben, amely menedéket adott a szeptember 11-i merényletek fő felelősének tekintett Oszama bin Laden számára. A tálib rezsim összeomlott, de az al-Kaida terrorhálózat vezetőjének sorsát sűrű homály borítja azóta is.

Az egyik napon haláláról számolnak be, majd két nappal később szemtanúkra hivatkozva Afganisztán déli részén sejtik, végül cáfolják az előző értesüléseket. A legutolsó hitelesnek mondható értesülés szerint bin Ladent a pakisztáni határ közelében húzódó Fehér-hegységben fekvő Tora Bora bázison látták. Tavaly decemberben afgán csapatok és amerikai különleges alakulatok bekerítették a térséget, majd amerikai harci gépek módszeresen bombázni kezdték a hegységben kiépített barlangrendszereket. A légicsapások után pedig az afgán és amerikai alakulatok barlangról barlangra járva kutattak a túlélők, illetve holttestek, leginkább bin Laden maradványai után. S bár az akció során több arab fegyverest őrizetbe vettek, bin Laden hollétére vonatkozó adatokra nem leltek. Érdekes módon nem vezetett célra az a 25 millió dolláros vérdíj sem.

A különleges hadműveletet követően szinte hetente érkeztek a beszámolók arról, hogy hol látták helyi lakosok a terroristavezért. Ezek azonban vagy hamisnak bizonyultak, vagy egyenesen az al-Kaidához közelállók tudatos zavarkeltésének. A különleges alakulatok főparancsnoksága azonban szinte biztosra veszi, hogy az al-Kaida vezér a bombázások ideje alatt életét vesztette. A súlyos vesebeteg bin Laden a sorozatos üldöztetések alatt képtelen volt folyamatos dialízist kapni, e nélkül pedig beteg szervezete nem bírhatta sokáig a megpróbáltatásokat – vélik. Természetesen fennáll az a lehetőség is, hogy a bombák detonációja által betemetett barlangok valamelyikében fekszik a terrorista vezér teteme. A menekülési elmélet hívei azt tartják, hogy a volt szaúdi milliárdos Pakisztánba menekült át és jelenleg is ott bujkál. Vannak azonban olyanok is, akik nem kevesebbet állítanak, mint hogy Oszama összeköttetései révén képes volt eljutni a pakisztáni tengerpartra, ahonnan bárkákon a közeli Jemenbe, szülőföldjére hajózhatott.

Tény, hogy az amerikai hadsereg képtelen volt megtalálni ellenségének vezérét, csak tovább erősítette a bizonytalanságot, azt a nyomasztó érzést, hogy „a Gonoszt” nem tudták maradéktalanul legyőzni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?