Egy perc a királynővel

London. Jóindulatúan mosolyog a brit királynő, miközben néhány udvarias szót vált vendégével. Feltesz néhány jelentéktelen kérdést, tovább mosolyog és hallgatja a választ. Egyetlen szemrebbenéssel sem árulja el véleményét vagy érzéseit. Egy percbe sem telik és máris elfordul az illetőtől.

II. Erzsébet szókimondó férje és az északír ügyekért felelős miniszter társaságában az omagh-i piactéren, az IRA négy évvel ezelőtti bombatámadásának helyszínén. A királynő az uralkodásának 50. évfordulójával kapcsolatos rendezvények keretében látogatott Észak-ĺrországba.Reuters-felvétel Ennél semmitmondóbb találkozást elképzelni sem lehet. A vendég mégis el van bűvölve, tiszteletet érez és hálás. II. Erzsébet a tapintat királynője. „Ötven éve gyakorolja, hiszen ezt csinálja minden nap” – súgja egy vendég.

Soha nem szólítja meg az ember a királynőt, hanem megvárja, amíg ő szólít meg valakit – írja elő a királyi etikett. Ha kedve tartja az uralkodónak, odalép hozzád. Ha kedve tartja. De jaj neked, ha boldogan odatülekszel hozzá és a kezedet nyújtod felé. A testőrök akkor ugyanis diszkréten félretolnak majd. Egy ilyen fogadáson az embernek szerencsére és türelemre van szüksége – no meg jó helyre.

Szigorú protokoll szabályozza a királynő és a nép kapcsolatát. Ki, hol és kihez közeledik? Ki, hogyan és mit mond? Mindezt évszázadokkal ezelőtt határozták el és szilárdították meg immár hagyományként.

II. Erzsébetnek ötven év állott rendelkezésére ahhoz, hogy gyakorolja, miként érintkezzék alattvalóival. Az uralkodásának 50. évfordulójával kapcsolatos rendezvények meghívottjainak azonban nehezebb a dolga. Arra mindenesetre ügyelniük kell, hogy csak semleges dolgokról beszéljenek az uralkodóval.

A gyakorlatban azonban nem is kell elgondolkodniuk azon, hogy miről társalogjanak a királynővel. A kérdéseket ugyanis ő teszi fel. Külföldiek esetében különösen egyszerű a dolog: honnan érkezett az illető, mit csinál ott, mióta tartózkodik Nagy-Britanniában és tetszik-e neki az ország? Ezzel el is telt már egy perc. Az ember tisztelettel elmotyogja a választ és köszönetet mond a felség udvarias megjegyzéseiért.

Még a megrögzött monarchia-elleneseket is rendszerint elbűvöli a királynő – írja az AFP. Egészen más a helyzet Erzsébet férjével, Fülöp herceggel, aki szókimondásáról és többnyire nem túl diplomatikusan megfogalmazott megjegyzéseiről ismert. Legutóbb például francia újságírókhoz szólva kitért a szélső-jobboldali Jean-Marie Le Penre, aki sokkolta a világot első fordulós meglepő választási sikerével. „Először nem mennek el szavazni, azután pedig bosszankodnak az eredményen” – jelentette ki Fülöp herceg, kezével a homlokára ütve.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?