Madrid. Százötven év óta első ízben került egy magángyűjtő birtokába a világ négy legritkább könyve, négy XV. századi biblia első nyomtatott kiadása. A boldog tulajdonos a 88 éves amerikai William Scheide, aki a princetoni egyetemen lévő magánkönyvtárában őrzi a ritkaságokat.
Egy kézben a világ négy legritkább bibliája
Madrid. Százötven év óta első ízben került egy magángyűjtő birtokába a világ négy legritkább könyve, négy XV. századi biblia első nyomtatott kiadása. A boldog tulajdonos a 88 éves amerikai William Scheide, aki a princetoni egyetemen lévő magánkönyvtárában őrzi a ritkaságokat. A négy biblia mindegyikét Németországban nyomtatták. Közülük kettőt Scheide édesapja, John vásárolt 1925-ben. Az egyik egy 1455-ös Guttenberg-biblia, az első olyan nyomtatott könyv a Nyugaton, amelyet a betűszedés módszerével készítettek. A második 1462-ben készült. Mindkettőt a németországi Mainzban nyomtatták. William Scheide a gyűjteményt először egy 1461-es kiadású, Bambergben nyomtatott bibliával egészítette ki. A rendkívül értékes könyvnek mindössze egy tucat példánya ismert. A közelmúltban vásárolta meg egy árverésen a negyediket, egy 1460-ast. Ennek érdekessége, hogy az első könyv, amelyben feltüntették a nyomdász nevét. (Johann Mentelin) Huszonnyolc példánya maradt fenn különböző gyűjtőknél. A madridi El País szerint eddig csak két gyűjtő dicsekedhetett azzal, hogy ezt a négy bibliát egyszerre birtokolta. Az egyik III. György angol király volt, a másik a néhai Lady Diana Spencer távoli őse, akit Scheide is kora legnagyobb könyvgyűj-tőjének nevezett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.