Pozsony. A Nemzetközi Diáknapot ünnepeljük holnap, egyben a szabadságért és demokráciáért folytatott harca is emlékezünk, az egykori Csehszlovákiában a politikai fordulat ugyanis az 1989. november 17-én kezdődött tiltakozásokkal indult. Vajon tudják-e a mai fiatalok, voltaképpen mi is történt ’89 őszén idehaza, vagy csak száraz történelmi adat számukra a bársonyos forradalom.
Egy elfelejtett forradalom
A diákok többsége számára november 17-e elsősorban iskolaszüneti napot jelent. Ebben nyilván az is nagy szerepet játszhat, hogy az akkori események taglalása máig nem kapott megfelelő helyet a tananyagban. A fiataloknak 1989 forradalmi ősze alighanem még nem igazán jelent történelmet, ugyanakkor nem jelent élő valóságot sem.
Az iskolák a kapcsolódó megemlékezéseket a mára tervezett diáknapi rendezvényeik programjába illesztik bele. „Legfeljebb csupán néhány diákot érdekelhet behatóbban a bársonyos forradalom emléke, a többség általában közömbösen viseltetik iránta. Érthető is, mivel, ők már ebben az új világban születtek, szocializálódtak” – mondta lapunknak Galo Pál Vilmos, a tornaljai magyar gimnázium igazgatója.
A Lévai Magyar Tanítási Nyelvű Egyházi Gimnáziumban a rendszeresen megtartott hétfői áhítat alkalmával emlékeznek majd meg ’89-ről, tájékoztatott Hajtman Béla igazgató. „Történelem szakos kollégánk szerint a diákok nem igazán ismerik ezt a történelmi időszakot, és nem csupán a kellő érdeklődés hiánya miatt. Azért is idegenek számukra a félmúlt eseményei, mert a hiányoznak tankönyvekből, legalábbis nem foglalkoznak a témával kellőképpen. Azt tapasztalom egyébként, hogy otthon sem jelent különösebb beszédtémát az akkori történéssorozat” – fűzte hozzá.
„Kétségtelen, a diákok tudatában nem úgy él november 17-e, mint az idősebb nemzedékében, aki résztvevője volt. A szabadság kézenfekvő számukra – válaszolta lapunknak Andruskó Imre, a komáromi magyar gimnázium igazgatója. – Foglalkoznak ugyan a témával, egyebek mellett egy-egy osztályfőnöki óra részeként, de érdeklődésük érthetően nem olyan mély. Mindez a mai kor velejárója. Azóta annyira felgyorsult az élet, hogy nincs idő az elmélyedésre.” Az igazgató szerint diákjaik sokkal könynyebben azonosultak 1956, mintsem 1989 üzenetével.
A kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnáziumban szintén a ma tartandó diáknapot használják fel arra, hogy megemlékezzenek a bársonyos forradalomról, tájékoztatott Máthé Margit igazgató. (-cz-e)
VISSZATEKINTŐ
1989. november 17-én legális megemlékező tüntetés kezdődött (1938. november 17-én a nácik bezárták a cseh felsőoktatási intézményeket), amely rendszerellenes tüntetéssé alakult, rendőri beavatkozással. A tüntetések több napon keresztül folytatódtak, s már nem csak a diákok és színészek vettek rajtuk részt. 1989. november 19-én Prágában megalakult az ellenzéki Polgári Fórum (OF), november 20-án pedig Szlovákiában a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN). E mozgalmak november 21. után felvették egymással a kapcsolatot, kijelölték maguk közül a hatalommal való tárgyalások képviselőit, és országszerte kezdték kiépíteni szervezeteiket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.