A petrezselyemhajtatás célja, hogy télen is biztosítsa a zöldpetrezselyem-szükségletet. A hajtatásnak egészen kezdetleges és fejlettebb módszerei egyaránt elterjedtek.
Egész télen friss petrezselyemzöld
Még ettől is egyszerűbb módszer az, ha a gyökerek felső, 3-5 cm hosszú részét egyenesen vízzel félig töltött kis műanyag (joghurtos) pohárba helyezzük. Nagyon fontos, hogy a fejrész egészséges, sértetlen legyen!
Törzstisztogatás
Az idősebb, egészséges fák törzsének felületén vastag héjkéreg keletkezik. Ez pikkelyesen leválik a törzs kérgéről. A leváló felület alatt és a mély kéregrepedések között különböző kártevők bábjai, tojásai és lárvái telelnek át. Ezeket már az első fagymentes, enyhébb téli napokon úgy távolíthatjuk el, ha a kéregripacsokat először fakaparóval lesimítjuk, majd a törzset alaposan megkeféljük drótkefével. Ügyeljünk arra, hogy az eszközök a fa élő kérgét ne sértsék fel. A munka megkezdése előtt terítsünk a fa alá műanyag fóliát, hogy arra hulljon a lekapart kéregtörmelék, amit azután haladéktalanul égessünk el.
Mit jelent a várakozási idő?
Ilyenkor télen, amikor csikorog odakint a fagy, s nincs mit tennünk a kertben, készüljünk odabent a tavaszra, a nyárra. Tanulmányozzuk például növényvédő szereink használati utasítását, hogy aztán, amikor sor kerül rájuk, ne érhessenek meglepetések bennünket. Mindegyiken fel van tüntetve a szerre vonatkozó, napokban meghatározott várakozási idő. Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő azt jelenti, hogy a kezelést követően hány nap múlva lehet a gyümölcsöt leszedni, értékesíteni, illetve fogyasztani. A várakozási idő betartása a kezelt növények, növényi részek fogyasztóinak (embereknek, haszonállatoknak) a védelmét szolgálja. A termék tehát csak az előírt várakozási idő letelte után értékesíthető vagy fogyasztható, mert az élelmezés-egészségügyi várakozási idő folyamán lebomlik a növényre juttatott növényvédő szer hatóanyaga. A hatóanyag lebomlási folyamatának gyorsasága, számos más tényező mellett, attól is függ, hogy a növényvédő szerrel milyen növényt kezelünk. Ezért fordul elő több növényvédő szer leírása mellett, hogy várakozási ideje eltérő a zöldségfélék, a gyümölcsök vagy a szőlő védelme során. Adithane M 45 várakozási ideje pl. uborkánál 8 nap, hagymánál 14 nap, gyümölcsösben 21 nap, szőlőben 42 nap. Végül – hogy ne legyen olyan egyszerű – meglepetésszerűen az őszibaracknál a várakozási idő nem napokban van kifejezve, itt ehelyett „AT” rövidítés szerepel. Az AT-jelzéses készítményt meghatározott, ún. agrotechnikai terminusban alkalmazzuk. Ez azt jelenti, hogy a szer alkalmazása és a szedése vagy fogyasztása között olyan hosszú időszak telik el, hogy nem kellett az élelmezés-egészségügyi várakozási időt napokban meghatározni. A példaként említett Dithane M 45 szert az őszibaracknál közvetlenül a rügyfakadás előtt alkalmazzuk, ezért értelemszerűen a várakozási idő itt nincs napokban kifejezve.
Kombinált szerrel való permetezés esetén mindig a leghosszabb várakozási idejű készítményhez kell alkalmazkodni. Ha tehát pl. az almatermésűeknél Dithane (21 nap) és Punch (35 nap) szerkombinációt használunk, a várakozási idő 35 nap lesz.
A szerző kertészmérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.