A terrorcselekményekkel összefüggésben eddig mindössze három személyt, a francia-marokkói Zacarias Moussaouit, valamint a marokkói Munir el-Motaszadeket és Abdel-Gani Mzudit fogták perbe.
Eddig mindössze három embert fogtak perbe a támadások miatt
A 35 éves Moussaouit 2001 augusztusában tartóztatták le az amerikai bevándorlási hatóságok. Ő volt az első személy, akit a terrorcselekményekkel kapcsolatos nyomozás során vád alá helyeztek. Az a gyanú merült fel ellene, hogy a terrorista kommandó huszadik tagja volt.
A Virginia állambeli Alexandria bírósága 2001. december 11-én nemzetközi terrorcselekményekre, légi kalózkodásra, repülőgépek megsemmisítésére és tömegpusztító fegyverek használatára irányuló összesküvés pontjaiban emelt vádat Moussaoui ellen.
Többszöri huzavona után 2003 februárjában perét bizonytalan időre elhalasztották.
Munir el-Motaszedek a szeptember 11-i támadások kapcsolatos bírósági tárgyalások első elítéltje. Tizenöt évi szigorított börtönbüntetést róttak ki rá 2003. február 19-én Hamburgban, mert bűnösnek találták abban, hogy részt vett a támadások előkészítésében, és így 3066 ember haláláért felelős. Motaszadeket a hamburgi sejt egyik alapítójának tartják.
Bár az sohasem vetődött fel, hogy a 28 éves marokkói diák közvetlen részese lett volna a támadások végrehajtásának, de a kommandó tagjainak a támogatásban, ellátásában és abban, hogy ne vegyék észre távollétüket Hamburgban, szerepet játszott. Az esküdtszék bűnösnek találta emellett terrorista szervezkedésben és gyilkossági kísérletben való részvétel, valamint súlyos testi sértés vádpontjaiban is.
A hamburgi sejt egy másik tagja, Abdel-Gani Mzudi ügyében augusztus 14-én kezdődött meg a tárgyalás. A 30 éves férfit 2002. október 10-én tartóztatták le a német nagyvárosban. Azért állították bíróság elé, mert a vád szerint bűnrészes 3066 ember erőszakos halálában és terrorista szervezeteket támogatott.
Mzudi váltig tagadja, hogy köze lenne terrortámadásokhoz, illetve az azokat megszervező al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez. Teszi ezt annak ellenére, hogy bizonyítottan kapcsolatba lépett a hamburgi sejt tagjaival, szállást és pénzt szerzett a sejt tagjainak. Azt, hogy Motaszadekkel együtt aláírta Mohammed Attának, a sejt volt vezetőjének, az egyik öngyilkos merénylőnek a végakaratát, úgy magyarázza, hogy nem tett egyebet, mint becsülettel teljesítette muzulmán kötelességét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.