Magyarország
Magyarországon a tankötelezettség 5 éves kortól 18 éves korig kötelező, magában foglalja az óvoda utolsó egy évét is. Törvény írja elő a kötelező oktatás ingyenes biztosítását. Ennek ellenére a magániskolák felszámolhatnak díjat.
DEDÓVÓK AZ EURÓPAI UNIÓBAN
Magyarországon a tankötelezettség 5 éves kortól 18 éves korig kötelező, magában foglalja az óvoda utolsó egy évét is. Törvény írja elő a kötelező oktatás ingyenes biztosítását. Ennek ellenére a magániskolák felszámolhatnak díjat. Iskola előtti nevelés az iskolarendszer integrált, kulcsfontosságú részét képezi (a 3–7 éves korosztály). Az óvodalátogatás tetszőlegesen választható az utolsó év (öt éves kor) kivételével, ami kötelező.
Lengyelország
Az iskolakötelezettség 7 éves kortól az alapiskola befejezéséig, de legfeljebb 17 éves korig tart. Az oktatási rendszer egészének irányítása és felügyelete az oktatási minisztérium feladata. Az iskola előtti nevelés 3–6 éves korig folyik. Az óvodák az önkormányzatok fennhatósága alatt működnek. A hatévesek az ún. nulladik osztályba járnak, amely iskola-előkészítő jelleggel működik, és többnyire az alapiskolákban szerveződik.
Csehország
A tankötelezettség 6 éves kortól 15 éves korig tart. Ez magába foglalja az óvoda utolsó évét is. Az óvodák részét képezik az oktatási rendszernek. Az oktatás alapja az oktatási kerettörvény. Az óvodai képzés 3–6 éves korig tart. Az első két évben az óvodák anyagi hozzájárulást is kérhetnek a szülőktől, az összeg azonban nem haladhatja meg a működési költségek 50%-át. Az iskola előtti év már mindenki számára ingyenes és kötelező.
Egyesült Királyság
A tankötelezettség 5 éves kortól 16 éves korig tart. Észak-ĺrországban 4 éves kortól. Az iskola előtti nevelés nem kötelező. Angliában és Walesben nincs államilag szervezett iskola előtti nevelési rendszer. Az iskola előtti nevelést vagy a helyi oktatási hatóságok (local education authorities) vagy más, önálló szervek biztosítják. A 3–5 éves gyerekeket szüleik vagy az óvodákba vagy az alapfokú (alsó tagozatos) iskolák óvodai osztályaiba (nursery classes) írathatják be. Skóciában a 3–5 éves gyerekeket az oktatásügyi hatóságok által felügyelt „gyermekmegőrzők” valamint az önkéntes alapon szerveződő vagy önálló szervezetek által működtetett óvodák fogadják. Az oktatásnak ez a szakasza nem kötelező és egész- vagy félnapos rendszerben is folyhat. Észak-ĺrországban a 3–4 évesek óvodai oktatását az ún. Education and Library Boards-ok, az óvodák és az alapfokú (alsó tagozatos) iskolákban működő óvodai osztályok biztosítják. Az alapfokú oktatás 4 éves korban kezdődik.
Ausztria
Ausztriában 1975 óta minden iskola koedukált, az állami iskolák ingyenesek. Iskolaköteles minden 6 és 15 év közötti gyermek. A 3–6 év közötti gyermekek nagy többsége óvodába jár. Az óvodai ellátás térítés ellenében történik. Bizonyított anyagi nehézségek esetében a térítési díjat elengedhetik, illetve csökkenthetik. Az óvodai helyekre 1–2 évvel a gyermek elhelyezése előtt kell jelentkezni.
Németország
Tartománytól és állampolgárságától függetlenül minden hatodik életévét betöltött gyermek tankötelessé válik. A kötelező iskolai oktatás – tartománytól függően 10–12 évig – a 6. életévtől, a gyermek 18. életévéig tart. Az óvoda a 3 és 6 év közötti gyerekek iskolai előkészítésének hagyományos formája. Az óvoda nem kötelező. Az óvodák (a szülő szociális helyzete alapján megállapított) térítés ellenében fogadja a gyermekeket.
Franciaország
Franciaországban a 6-tól 16 éves korig kötelező oktatás ingyenes. Franciaországban az iskola előtti oktatásnak régi hagyományai vannak. Minden, második életévét betöltött kisgyerek óvodába (école maternelle) járhat. Az Európai Közösség országai közül, Belgiumot kivéve Franciaországban a legnagyobb az óvoda intézményét igénybe vevők százalékos aránya: a kétévesek 32,2%-a, az ötévesek 100%-a óvodás. Az óvodák 85%-a közintézmény, mindenki számára ingyenes. A fennmaradó 15% magánóvoda, melyek támogatást kapnak az államtól és a régiótól egyaránt. Természetesen a magánóvodák esetében a szülők pénzügyi hozzájárulása kötelező. A gyerekeket életkor szerint három csoportba osztják: kis, középső és nagycsoportba. (-cz-e, eu25)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.