Csupa tűz, szexis, érzéki

Maga a bécsi Staatsoper igazgatója, Ioan Holender ült a korhű hintó bakjára, hogy bekocsikázza Puccini Manon Lescaut-ját az opera báltermébe. A vendégeknek tátva maradt a szájuk, ilyen parádés bevonulása az Operabálon még soha senkinek nem volt. Manont ezúttal Anna Netrebko személyesítette meg.

Merem állítani, Ausztriában jelenleg nincs nagyobb sztár Anna Netrebkónál, az oroszországi Krasznodarban született fiatal operaénekesnőnél, aki nemcsak hihetetlenül tiszta, csengő szopránjával kápráztatja el a közönséget, hanem szépségével, életörömével, dinamikájával és karizmájával is. Olyan, mint Monica Bellucci. Csak éppen nem a filmvásznon jelenik meg, hanem az opera színpadán, legyen az a londoni Covent Garden, a New York-i Met, a milánói La Scala vagy a bécsi Staatsoper. Maria Callas óta ilyen egyénisége nem volt az opera világának.

Története mesébe illő

De hogy ez a történet igaz-e vagy csak félig-meddig az, azt csak maga Anna tudja. Ő csupán kuncog, vagy azt mondja, „bullshit”, amikor az újságírók rákérdeznek: valóban híres énekesnő volt a dédanyja Szibériában, s félcigány volt a nagyapja? És valóban színésznő akart lenni, s csak mert a felvételi vizsga túl nehéz volt, jelentkezett inkább a konzervatóriumba? Igaz-e, hogy a szentpétervári Mariinszkij Színházban takarított csak azért, hogy e színházi mesevilágba léphessen? Később – s ez már biztos nem legenda –, a konzervatórium elvégzése után, Annát ugyanez a színház szerződtette, ahol 1994-ben a Figaro házassága című operában Susanna szerepében debütált.

Netrebko nem szeret a múltjáról csevegni, azt mondja, olvassa el az életrajzát az, akit érdekel. Interjúiban az operákról, a szerepeiről sem beszél igazán szívesen. Az opera világa – a La Traviata, a Don Giovanni, a Szerelmi bájital – túl komoly számára. Inkább a jelenről és egy fiatal, modern nő érzéseiről, gyengéiről, kedvteléseiről beszél. Nem kicsapongó, szeszes italt nagyon ritkán fogyaszt, éjszakai élete visszafogott. Szereti a jó, különleges ételeket, kedvence a szusi. Otthon popzenét hallgat, az MTV-t nézi. Sokat úszik, így próbálja megőrizni alakját, remélve, nem jut az egyre csak hízó operadívák sorsára.

Gyakran előfordul – mesélte egyszer a Stern magazinnak –, hogy valami bolondságot akar elkövetni, ilyenkor elmegy bevásárolni. Vagy megnézi a hihetetlen ostobaságokat produkáló fiatalokat a Jackass című műsorban.

Hobbija a bevásárlás

Maria Callas csak Chanelt vásárolt, mert a nemes ruhákban úgy érezte magát, mint a második bőrében. Onassziszt szerette egész életében, mellette élt és mellette szenvedett. Élete valóban olyan volt, mint egy opera: drámai, szenvedélyes, gyakran szomorú. A 36 éves Netrebko nem szenved, imádja az életet, tele van energiával. Szereti ugyan a luxuscuccokat, főleg Escadát, de felveszi a farmert, az egyszerű pólót is, és sikerélménye van, ha valami szép ruhát vagy cipőt jutányos áron tud megvenni. Tetszik neki a fiatal hollywoodi sztárok stílusa. Mindig a legújabb ruháját, kabátját szereti, s a legszívesebben Amerikában vásárol.

„A legnagyobb bevásárlóparadicsom Amerika, szeretem az ottani drága, exkluzív bevásárlóközpontokat, ahol senki nem ismer fel, ott aztán nyugodtan shoppingolhatok” – nyilatkozta. Korábban falta a könyveket, most, hogy híres lett, és kevés az ideje, legjobban városi séták közben tud lazítani. Párizsban rendkívül izgalmas kérdés számára, hogy hol találja meg a nagy Manolo Blahnik-boltot, Bécsben örömmel fedezi fel újra a Görtz cipőboltot, ahol korábban egy nagyszerű bőrcipőt vett potom árért. „Az embernek arra kell törekednie az életben, hogy a lehető legtöbb örömet élje meg” – vallja.

Ez az életöröm sugárzik belőle a színpadon is. Csupa tűz. Szexis és érzéki. Állítólag nem egy újságírót hozott már zavarba azzal, hogy bevallotta: énekléskor az orgazmusra gondol, és olyan szenvedélyt érez a színpadon, hogy ordítani tudna. Vagy ez is csak legenda? Partnerei a színpadon mindenesetre csak irigyelni tudják élettársát, Simone Alberghini olasz basszbaritont, akit egy Rigoletto-előadáson ismert meg.

Anna eddig felváltva New Yorkban és Szentpéterváron élt, ám mióta megkapta az osztrák állampolgárságot, gyakran jön Ausztriába – a salzburgi ünnepi játékokra, vendégszereplésre a bécsi operába, ahol legközelebb márciusban épp a Manon Lescaut-ban láthatja őt a közönség. Az oroszok haragszanak rá a tavaly kapott osztrák állampolgárság miatt, egyesek jellemtelennek és árulónak nevezik. Netrebko a vízum körüli bonyodalmakra hivatkozik, mint mondja, a szigorú szabályok lehetetlenné tették volna külföldi karrierjét.

PORTRÉ

Születési hely: Krasznodar, Oroszország

Születési dátum: szeptember 18.

Első fellépése: 16 évesen statisztaként

Első komolyabb szerepe: 22 évesen a Figaro házasságának Suzannája

Kedvenc filmje: Drakula

Kedvenc könyve: Mester és Margarita, Elfújta a szél

Ha nem lenne operaénekes, valószínűleg sebész vagy festő vált volna belőle.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?