Blažej Slabý, a drogok elleni harcért felelős kormánybizottság elnöke
A kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni. Antonio Mario Costa, az ENSZ kábítószer ellenes harcért felelős bizottságának elnöke szerint az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak közösen kellene harcolni a drogmegelőzés terén.
Csökken vagy nő a drogfogyasztók száma világszerte?
A kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni. Antonio Mario Costa, az ENSZ kábítószer ellenes harcért felelős bizottságának elnöke szerint az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak közösen kellene harcolni a drogmegelőzés terén. A világon jelenleg talán Afganisztánban uralkodik a legkritikusabb helyzet. Míg 2005-ben az országban 4700 tonna ópiumot termeltek, idén becslések szerint már 6100 tonnát. Ez a világ ópiumtermesztésének 90 százalékát teszi ki – ennek körülbelül 30 százaléka kerül az európai drogpiacra. Ugyanakkor Afganisztánban idén jelentősen megnőtt a mákültetvények száma. 2005-ben 105 ezer hektár volt, az idei becslések pedig már 160 ezer hektárról szólnak. Az ENSZ bizottságának jelentése szerint egyébként 2005-ben Bolíviában, Peruban és Kolumbiában 159 600 hektáron termesztettek kokaint.
Mennyire szavahihetőek a pontos hektárokról szóló adatok?
Természetesen nem pontos számokról van szó, de nagyon közel vannak a valósághoz, hisz a becsléseket légi és műholdfelvételek alapján végzik.
Miért nem lehet egyértelmű választ adni, ha a számok is azt bizonyítják, hogy évente több kábítószer kerül a drogpiacra? A kereslet tehát nagyobb, még ha az előállított drogok mennyisége nagyobb is.
Igen, ebből a szempontból valóban növekszik a drogfüggők száma. Az afrikai országokban, például Nigériában, lényegesen fellendült a marihuánatermesztés. Újabb országok válnak kábítószeres nagyhatalmakká – például Kazahsztán. Senki nem tudja, mi lesz a helyzet Irakban és Iránban, milyen teret kap majd itt a kábítószer-kereskedelem. Valóban nagyon sok a veszély, a megválaszolatlan kérdés, de: 1909-ben megalapult a híres sanghaji bizottság, amelynek egyetlen célja volt, tanulmányozni az ópium lehetséges felhasználását. Akkor felmérték, hogy a világon 30 ezer tonna ópiumot termesztenek évente. Ma Afganisztánról mondjuk, hogy a világon termesztett ópium 90 százaléka innen származik – a legpesszimistább becslések is csak 6100 tonnáról szólnak. Egy évszázad alatt tehát ötödére csökkent a termesztés.
Hazai szakértők is gyakran figyelmeztetnek, hogy a világon nagyon elterjedt a heroinfogyasztás. Lényegesen több heroin kerül a piacra, mint amekkora a kereslet. Mit eredményezhet az, hogy a függők annyi kábítószerhez juthatnak hozzá, amennyihez csak akarnak?
Ennek egyetlen egy eredménye lesz: növekszik a heroin tisztasága, csökken az ára, és rohamosan nő a túladagolás veszélye. Az ENSZ és néhány uniós szervezet az elmúlt években már többször figyelmeztetett a piacra kerülő heroin rendkívüli tisztaságára, és a túladagolás veszélyére. Az Afganisztánból származó heroint új úton próbálják Európába juttatni, Oroszországon keresztül. Ezért Szlovákia keleti határaira is lényeges nyomás nehezedik.Mi a helyzet a marihuána fogyasztásával?
Az unión belül ezzel kapcsolatban rendkívül szerteágazó vélemény uralkodik. Egyesek határozottan elítélik – például Szlovákia, ahol 0 százalékos a THC toleranciája –, mások viszont támogatják a marihuána legalizálását. Egyes kábítószereket röviddel piacra kerülésük után könnyű drogoknak tekintenek, idővel viszont nagyon veszélyessé válnak. Pontosan ez a helyzet a marihuánával is. Sokkal radikálisabban és határozottabban kell fellépni a kanabisz, a marihuána terjesztése ellen. Természetesen minden érvet bizonyítékokkal kell alátámasztani. (DP)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.