Csaló tudós, tudós csaló

A tudósok teljesítményének, nemzetközi (el)ismertségének objektív fokmérője az idézettségi index, ám újabban már ezzel is visszaélnek lelkiismeretlen „szakemberek”.

A Czeizel Endre professzor által is mércének tekintett szám főleg kis országok esetében számít tárgyilagos mutatónak. Ezekben az országokban a teljesítmény másik fokmérője, a szakértői vélemények óhatatlanul tükrözik a klikkekbe tömörült kollégák egymás iránti rokon- vagy ellenszenvét; emiatt pedig nem nevezhetők objektívnek.

Az idézettségi index tárgyilagosságába vetett hitet alapjaiban rendítette meg egy júniusban közzétett fölmérés, amelynek tanúsága szerint a csalárdság és hamisítás már a fennköltnek tartott tudósoktól sem idegen napjainkban. A Science folyóiratban megjelent tanulmány készítői háromezer amerikai tudóst kérdeztek meg (névtelenül) szakmai tevékenységük korrektségéről – megdöbbentő eredménnyel. A válaszadók egyharmada beismerte, hogy az utóbbi 3 évben legalább egy alkalommal tisztességtelen eszközhöz folyamodott munkássága során. 16 százalék elemzéseiben nem vette figyelembe a mérési adatokat, mert az volt az érzése, hogy a mérések „nem sikerültek igazán”. További 16 százalékuk hagyta megvesztegetni magát, és munkaadója nyomásának engedve megváltoztatta az elvégzett tanulmány felépítését, módszerét vagy eredményeit. Hat százalék beismerte, hogy publikációiban „előfordult” adatok szándékos elhallgatása. Súlyos visszaélésről (például plágiumról vagy hamisításról) csak viszonylag kevesen számoltak be. Két rákkutatással foglalkozó tudós például manipulálta a tanulmányaihoz felhasznált adatokat, egy fizikus „kilószámra” talált ki mérési jelleggörbéket, egy antropológus pedig éveken át hamisan dátumozta a föld mélyéből kiásott leleteit.

A megdöbbentő adatok hátterében a túlzott becsvágy és az a kényszer áll, hogy az illetők minél gyakrabban akarnak szerepelni tekintélyes folyóiratok hasábjain. Ez képezi az alapját a bevezetőben említett idézettségi indexnek, amelytől – nem csak az USA-ban – a szakmai fölemelkedés és további kutatási pénzek folyósítása függ.

Nemzetközi körökben megrökönyödést váltott ki a Science-ben közzétett felmérés. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?