Berlin. Január elsején egész Németországban az euró lett a hivatalos fizetőeszköz. Egész Németországban? No, nem egészen: van ugyanis egy délnémet falu, amelyben változatlanul a svájci frank az elfogadott valuta.
Büsingen, a svájci német exkláve
Berlin. Január elsején egész Németországban az euró lett a hivatalos fizetőeszköz. Egész Németországban? No, nem egészen: van ugyanis egy délnémet falu, amelyben változatlanul a svájci frank az elfogadott valuta.
Büsingenről van szó, egy 1500 lakosú kisközségről, amely Baden-Württemberg tartományhoz, azon belül pedig a konstanzi járáshoz tartozik. A járási székhelytől légvonalban is 40 kilométer választja el, közvetlen határát pedig három svájci kanton: Schaffhaussen, Zürich és Thurgau alkotja. Vagyis Büsingen igazi német exklávét képez Svájc területén, a Rajna északi partján.
A különc falu a középkorban egy schaffhauseni nemesi család birtokai közé tartozott. A reformáció dél-németországi terjedésekor Eberhard Im Thurn büsingeni földesúr nem volt hajlandó áttérni a katolikusról a protestáns hitre, mire a schaffhauseni ellentábor börtönbe vetette. Az ügyön felháborodott Habsburgok, az egész vidék hűbérurai, hiába tiltakoztak. Bosszúból úgy rendelkeztek, hogy Büsingen örökre kimaradjon az akkor Elő-Ausztriához tartozó hegaui falvak közül, amelyeket Schaffhausen be akart kebelezni. A falu az 1805. évi pozsonyi béke nyomán Württemberg hercegséghez került, öt évvel később pedig a Badeni Nagyhercegség része lett.
Jóllehet, ma is a fenti két territórium 1952-es fúziójából létrejött Baden-Württemberg német tartományban fekszik, Büsingen svájci vámfennhatóság alá tartozik, a faluban a svájci frank az első számú fizetőeszköz. ĺgy rendelkezik a német és a svájci kormány által 1964-ben aláírt szerződés. A helyi vendéglők szolgáltatásait, a közüzemi díjszámlákat, a Schaffhausenba szóló buszjegyet éppúgy frankban kell kifizetni, mint a helyi vegyesbolt (svájci eredetű) áruit.
A falusi postahivatalban a német portóbélyegek frankért és euróért egyaránt megvásárolhatók. A helyi takarékpénztárban tavaly december közepén villámgyorsan elfogytak az eurós érméket tartalmazó mintacsomagok – a legtöbben föltehetően gyűjtői szándékkal vették meg őket. Büsingennek két irányítószáma van (D-78266 és CH-8238), sőt saját rendszámbetűkkel (BÜS) is rendelkezik, vagyis ebből a szempontból nem tartozik a konstanzi járáshoz.
A Deutsche Telekom saját fülkét állított fel a Németországba irányuló távbeszélgetések céljára, míg svájci társa, a Swisscom fülkéjéből az alpesi köztársaságba lehet telefonálni. A helyi labdarúgó klub, az FC Büsingen játékosai a svájci ligában rúgják a labdát, sorkatonai szolgálatra viszont a német Bundeswehrbe kell bevonulniuk.
A falubelieknek csak akkor van szükségük euróra, ha elhagyják Büsingent – például ha bevásárolni mennek Konstanzba. Bár német útlevelük van, ott külföldinek, méghozzá devizakülföldinek számítanak. ĺgy a vásárolt cikkek után visszaigényelhetik az áfát, ha a svájci határt átlépve lepecsételtetik a megfelelő formanyomtatványt a német vámossal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.