Az alábbi esetekben a Street View és a Google Earth műholdfelvételei kulcsszerepet játszottak eltűnt személyek felkutatásában vagy bűncselekmények felderítésében.
Sok bűnözőt buktatott már le a Google kamerája
Paulette-et egy szomszéd találta meg a Google Street Car felvétele alapján
2020 novemberében a belgiumi Andenne városában eltűnt a 83 éves Paulette Landrieux, aki Alzheimer-kórban szenvedett. Észrevétlenül kisétált otthonából, miközben férje az udvaron teregetett. Mire a férfi észrevette, hogy Paulette nincs sehol, már késő volt. A szomszédok és a helyi rendőrség segítségével folytatott keresés ellenére sem sikerült megtalálni. Két évvel később, amikor már mindenki feladta a reményt, valami hihetetlen történt.
Egy szomszéd a Google Maps segítségével böngészte a környéket, amikor az egyik képen valami különös dolgot vett észre. Amikor jobban megvizsgálta a felvételt, felismerte Paulette-et, amint egy úton sétál, nem messze az otthonától. A Google Street Car véletlenül éppen abban a pillanatban haladt át a környéken. Ennek a megfigyelésnek köszönhetően a nyomozók rekonstruálni tudták az idős nő útvonalát, ami egy város széli bokros területhez vezette őket. Ott, a sűrű növényzetben megtalálták Paulette földi maradványait. Valószínűleg megbotlott, legurult egy domboldalon, belegabalyodott a bokrokba, és nem tudott segítséget kérni.
Gyilkosság egy spanyol faluban
2023-ban sikerült felderíteni egy szörnyű gyilkosságot a spanyolországi Tajueco falujában. Az ügy egy helyi kubai férfi eltűnésével kezdődött. Családja furcsa üzeneteket kapott a telefonjáról, amelyekben azt állította, hogy örökre elhagyta Spanyolországot. A rendőrség gyanúsnak találta az üzeneteket, de konkrét bizonyítékok híján nem tudott előrelépni az ügyben.
Egészen addig, amíg valaki meg nem figyelt egy baljós részletet a Google Street View-n: egy személyt, aki egy autóba rakott valamit, ami egy összekötözött, becsomagolt testre emlékeztetett. A Google Street Car véletlenül épp ezt a pillanatot rögzítette, és a rendőrség így értékes nyomhoz jutott. A felvételek alapján a nyomozók beazonosították a helyszínt – egy helyi temetőt –, ahol másnap a meggyilkolt férfi feldarabolt maradványait megtalálták.
Egy másik Street View felvételsorozat egy másik helyszínen mutatta, ahogy két személy egy talicskával többször is visszatér a temetőbe, valószínűleg újabb testrészeket szállítva. Bár a Google Maps képei önmagukban nem voltak elegendőek a vádlottak elítéléséhez, kulcsfontosságú nyomokat szolgáltattak a nyomozáshoz, többek között fizikai bizonyítékok és az elkövetők ellentmondásos vallomásai alapján. Végül a két gyanúsítottat letartóztatták és gyilkosság vádjával bíróság elé állították.
Google Maps az autóban
2017 júniusában a wisconsini Milwaukee városában szörnyű bűncselekmény történt. Jose Arevalo-Viera erőszakkal elrabolt egy nőt egy parkoló autóból. A férfi kalapáccsal betörte a kocsi ablakát, majd egy késsel megfenyegette az áldozatot, és arra kényszerítette, hogy szálljon át az ő autójába. Néhány kilométer után megállt egy elhagyatott parkolóban, ahol brutálisan megverte és többször megerőszakolta a nőt. Ezután megnyitotta a Google Maps alkalmazást, hogy segítsen neki kitalálni a városból.
Az áldozat észrevette, hogy az elrablója a Google Maps-et használja a telefonján. Amikor később egy benzinkúton megálltak, sikerült elmenekülnie és bemenekülnie egy közeli vegyesboltba, ahol azonnal értesítette a rendőrséget. A hatóságok a Google Maps helymeghatározási adatai és a geofencing technológia segítségével bemérték a férfi telefonját, és egészen Louisville-ig (Kentucky) követték a nyomát. A rendőrök végül elfogták Arevalo-Vierát, és hét rendbeli bűncselekmény elkövetésével vádolták meg.
Egy pár cipő és a Google Maps vezette a nyomozókat a gyilkoshoz
2021 januárjában brutálisan megtámadták Paula Mathiesont a skóciai Renfrew utcáin. Az orvosok mindent megtettek, de a férfi a sérüléseibe belehalt. A gyilkosság megrázta a közösséget, és mindenki a tettest kereste, ám a rendőrségnek alig volt bizonyítéka.
A nyomozók kamerafelvételeket kezdtek átvizsgálni, és találtak egy felvételt egy ezüstszínű Mazdáról, amely elhagyta a bűncselekmény helyszínét. Az autóba beszálló férfi Nike sportcipőt viselt. A rendőrség ezt követően a Google Maps segítségével digitális nyomkövetést kért a cipő és az autó mozgásának rekonstruálására.
A térképes idővonal funkció és más kamerafelvételek összevetésével sikerült beazonosítani az autó tulajdonosát: Jamie Andersont, egy erőszakos múltú férfit. Amikor a rendőrök házkutatást tartottak Anderson otthonában, megtalálták a keresett Nike cipőt. A laboratóriumi vizsgálatok során a gyilkos cipőjén Paula Mathieson DNS-ét találták. Anderson végül beismerte tettét, és bűnösnek találták gyilkosság vádjában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.