Bukik a nemzeti hős?

Szöul. Bajban van a világ egyik legismertebb őssejtkutatója, a dél-koreai Huang Vu Szuk. A hazájában nemzeti hősként tisztelt kutató elismerte: munkatársaitól származó petesejttel kísérletezett. És úgy tűnik, adatokat is hamisított.

Huang Vu Szuk ellen vizsgálat indult, kísérleti eredmények meghamisításával, kozmetikázott fényképek publikálásával vádolják. Huang ma egy hete jött ki az egyik szöuli kórházból, ahol idegkimerültséggel kezelték. November végén ismerte be, s kért bocsánatot amiatt, hogy többek között két munkatársától származó petesejtekkel is kísérletezett. Az ügy etikailag erősen vitatott tudományos körökben, mert annak kockázatát rejti magában, hogy a főnökök beosztottaikra nyomást gyakorolva jutnak kísérleti anyaghoz. A tekintélyelvű dél-koreai társadalomban ez a helyzet gyakran előfordul, bár ez esetben az érintett kutatónők cáfolták, hogy felsőbb utasításra adtak volna petesejtet. A botrány nyomán Huang novemberben lemondott a dél-koreai kormány 43 millió dolláros támogatásával létrejött Őssejtvilágközpont (World Stem Cell Hub) igazgatói posztjáról. Nem sokáig vezette az intézményt, hiszen azt egy hónappal korábban nyitották meg.

Huang és csoportja tavaly a világon elsőként klónozott emberi embriót, és abból új szövet előállításához szükséges őssejteket nyert. Mindezt azért, hogy új gyógymódokat találjanak súlyosan beteg emberek számára. Ugyancsak az ő nevéhez fűződik az első klónozott kutyakölyök létrehozása is. Idén májusban a Science magazin közölte alapvető fontosságú eredményét. Tizenegy, különböző betegségben szenvedő ember őssejtjeit sikerült előállítani testi sejtek klónozásával. Éppen ezzel a közleménnyel kapcsolatban vetődött fel, hogy Huang „megváltoztatott” fényképfelvételeket és adatokat küldött az általa klónozott őssejtekről a Science magazinnak. Lehet valami a dologban, hiszen a kutató pénteken bejelentette: visszavonja a lapban megjelent cikkét.

Előzőleg egyik munkatársa, Roh Szung Il az egyik helyi televíziónak nyilatkozva azt mondta: Huang elismerte, hogy néhány alapvető kutatási adatot megváltoztatott. Szerinte a kutató nyomást gyakorolt laboratóriumának egyik munkatársára azért, hogy hamisítsa meg az adatokat. Huang ugyanakkor pénteken védelmébe vette saját őssejtkutatási eredményeit, amelyeket korábban áttörésként értékeltek nemzetközi tudományos körökben. Azt mondta, hogy a Science magazinban megjelent tanulmányhoz létrehozott őssejtek gombafertőzés miatt időközben elpusztultak. Vannak azonban más, lefagyasztott őssejtek, amelyeket most felolvasztanak, és segítségükkel napokon belül bizonyítani tudja igazát; a technológia működik, csak alkalmazni kell.

A dél-koreai kutatók által is folytatott kísérletek azért fontosak, mert az embrionális őssejtek még nem specializálódtak, azaz elvileg bármely testi sejt kifejlődhet belőlük. A humán embriók őssejtjeinek segítségével olyan betegségekre is ki lehet dolgozni gyógyító eljárásokat, mint a diabétesz, a Parkinson- és az Alzheimer-kór.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?