Szöul. Bajban van a világ egyik legismertebb őssejtkutatója, a dél-koreai Huang Vu Szuk. A hazájában nemzeti hősként tisztelt kutató elismerte: munkatársaitól származó petesejttel kísérletezett. És úgy tűnik, adatokat is hamisított.
Bukik a nemzeti hős?
Huang és csoportja tavaly a világon elsőként klónozott emberi embriót, és abból új szövet előállításához szükséges őssejteket nyert. Mindezt azért, hogy új gyógymódokat találjanak súlyosan beteg emberek számára. Ugyancsak az ő nevéhez fűződik az első klónozott kutyakölyök létrehozása is. Idén májusban a Science magazin közölte alapvető fontosságú eredményét. Tizenegy, különböző betegségben szenvedő ember őssejtjeit sikerült előállítani testi sejtek klónozásával. Éppen ezzel a közleménnyel kapcsolatban vetődött fel, hogy Huang „megváltoztatott” fényképfelvételeket és adatokat küldött az általa klónozott őssejtekről a Science magazinnak. Lehet valami a dologban, hiszen a kutató pénteken bejelentette: visszavonja a lapban megjelent cikkét.
Előzőleg egyik munkatársa, Roh Szung Il az egyik helyi televíziónak nyilatkozva azt mondta: Huang elismerte, hogy néhány alapvető kutatási adatot megváltoztatott. Szerinte a kutató nyomást gyakorolt laboratóriumának egyik munkatársára azért, hogy hamisítsa meg az adatokat. Huang ugyanakkor pénteken védelmébe vette saját őssejtkutatási eredményeit, amelyeket korábban áttörésként értékeltek nemzetközi tudományos körökben. Azt mondta, hogy a Science magazinban megjelent tanulmányhoz létrehozott őssejtek gombafertőzés miatt időközben elpusztultak. Vannak azonban más, lefagyasztott őssejtek, amelyeket most felolvasztanak, és segítségükkel napokon belül bizonyítani tudja igazát; a technológia működik, csak alkalmazni kell.
A dél-koreai kutatók által is folytatott kísérletek azért fontosak, mert az embrionális őssejtek még nem specializálódtak, azaz elvileg bármely testi sejt kifejlődhet belőlük. A humán embriók őssejtjeinek segítségével olyan betegségekre is ki lehet dolgozni gyógyító eljárásokat, mint a diabétesz, a Parkinson- és az Alzheimer-kór.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.