A bioüzemanyagok alkalmazásának kérdéseivel 1992 óta foglalkoznak nálunk, az ún. Oleo-program keretében a repceolaj üzemanyagként való felhasználásának lehetőségeit vizsgálták.
A bioetanol előállításában a figyelem a lipótvári (Leopoldov) szeszgyárra összpontosul, ahol 2007 végére komoly beruházás eredményeként 120 ezer tonnával növelik az évi kapacitást. Egyelőre a két meglévő üzem (BGV Stará Lubovňa és IRAF Prietrž) feldolgozói kapacitása csupán szimbólikus, évente 7600 tonna. A nálunk gyártott bioüzemanyagok Bionafta MDT, Biomon, Biopal, Enviropal néven kerültek forgalomba.
Mind a MERO, mind pedig a bioetanol legnagyobb hazai felvásárolója a Slovnaft (MOL), amely már 2005 szeptemberében megkezdte az ún. bionafta előállítását, amit egyelőre Ausztriába szállít.
A bioetanol előállításához az alapanyagot a magyarországi Hungrana és a szlovákiai Enviral ( a lipótvári szeszgyár leányvállalata) biztosítja a felvásárló számára. A lipótvári cég nemzetközi tender myerteseként 2012-ig évente 75 ezer tonna bioetanolt állít majd elő az olajfeldolgozó Slovnaft számára, ehhez évente 300 ezer tonna kukoricára lesz szüksége.
A Palma Tumys, a legnagyobb hazai olajnövény-feldolgozó Senkvicében építette ki új sajtolóüzemét, amely évente mintegy 50 ezer tonnával növeli meg a felvásárolható repce mennyiségét, ez a termelők számára 20 ezer hektárnyi termőterület-növekedést biztosít, ha az alapanyagot a cég az itteni termelőktől fogja megvásárolni.
A bioüzemanyagok fejlesztésére szolgáló nemzeti program nem számol az alapanyagot gyártó termelők közvetlen támogatásával. Számukra a termelés intenzifikációja, a terméshozamok növelése a járható út, amely során például a gabonafélékből elért 6 tonnás átlagos hozamok már megfelelő gazdaságosságot biztosíthatnak. (sz)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.