Bioüzemanyagok Szlovákiában

A bioüzemanyagok alkalmazásának kérdéseivel 1992 óta foglalkoznak nálunk, az ún. Oleo-program keretében a repceolaj üzemanyagként való felhasználásának lehetőségeit vizsgálták.

A bioüzemanyagok alkalmazásának kérdéseivel 1992 óta foglalkoznak nálunk, az ún. Oleo-program keretében a repceolaj üzemanyagként való felhasználásának lehetőségeit vizsgálták. A program abból a feltételezésből indult ki, hogy a mezőgazdasági termőterület 10-12 %-a használható ki repce, vagy egyéb olajnövény termesztésére, ennek a termésnek jelentős része kihasználható lehet az ún. metilészter előállításához, vagyis a környezetbarát üzemanyag gyártásához. E program alapján Szlovákiában hét kiskapacitású feldolgozó üzemet hoztak létre, amelyek évi termelési kapacitása meghaladja a 100 ezer tonnát. Ugyanakkor nem mindegyik üzem rendelkezik megfelelő sajtolóberendezéssel, a gépek, berendezések felújításra szorulnak. A legújabb felújított üzemegység a Palma-Tumyd feldolgozója Šenkvicében. A hozzáférhető adatok alapján Szlovákiában jelenleg működő MERO-üzemek: Agrifop Stakčín, EKO IPS Zohor, PD Horné Obdokovce, PD Šalgovce, Bio Plus Spišská Nová Ves, Palma Tumys Šenkvice, Zentiva Hlohovec.

A bioetanol előállításában a figyelem a lipótvári (Leopoldov) szeszgyárra összpontosul, ahol 2007 végére komoly beruházás eredményeként 120 ezer tonnával növelik az évi kapacitást. Egyelőre a két meglévő üzem (BGV Stará Lubovňa és IRAF Prietrž) feldolgozói kapacitása csupán szimbólikus, évente 7600 tonna. A nálunk gyártott bioüzemanyagok Bionafta MDT, Biomon, Biopal, Enviropal néven kerültek forgalomba.

Mind a MERO, mind pedig a bioetanol legnagyobb hazai felvásárolója a Slovnaft (MOL), amely már 2005 szeptemberében megkezdte az ún. bionafta előállítását, amit egyelőre Ausztriába szállít.

A bioetanol előállításához az alapanyagot a magyarországi Hungrana és a szlovákiai Enviral ( a lipótvári szeszgyár leányvállalata) biztosítja a felvásárló számára. A lipótvári cég nemzetközi tender myerteseként 2012-ig évente 75 ezer tonna bioetanolt állít majd elő az olajfeldolgozó Slovnaft számára, ehhez évente 300 ezer tonna kukoricára lesz szüksége.

A Palma Tumys, a legnagyobb hazai olajnövény-feldolgozó Senkvicében építette ki új sajtolóüzemét, amely évente mintegy 50 ezer tonnával növeli meg a felvásárolható repce mennyiségét, ez a termelők számára 20 ezer hektárnyi termőterület-növekedést biztosít, ha az alapanyagot a cég az itteni termelőktől fogja megvásárolni.

A bioüzemanyagok fejlesztésére szolgáló nemzeti program nem számol az alapanyagot gyártó termelők közvetlen támogatásával. Számukra a termelés intenzifikációja, a terméshozamok növelése a járható út, amely során például a gabonafélékből elért 6 tonnás átlagos hozamok már megfelelő gazdaságosságot biztosíthatnak. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?