Beszűkült tudattal gyilkolnak

Egyik tanárát meggyilkolta, másikat megsebesítette, utána pedig öngyilkosságot követett el tegnap egy boszniai gimnázium diákja. Pénteken egy erfurti iskolában egy ámokfutó diák 18 embert ölt meg, tanárait és diáktársait mészárolva le. Hunčík Péter pszichiátert arról kérdeztük, mi vezetheti a fiatalokat egy ilyen borzalmas tettek elkövetésére.

Nem csak beteg emberek válhatnak ámokfutóvá, tudtuk meg a pszichiátertől. Főleg kábítószer hatására az egészséges személyiségűnek látszó fiatalok is képesek hasonló vérengzésre. „Ők gyakran kerülnek ködös tudatállapotba, amikor az ember kontroll nélkül agresszívvá kezd válni, és akár ilyesmire is képes. A tudat beszűkül, egy frusztráció – például ismétlődő megaláztatás, megszégyenítés – hatására nem tudja feldolgozni a történteket, az ilyen ember a világból semmi mást sem érzékel, csak a megaláztatását. Erre a beszűkült tudatállapotra jellemző az agreszszió és az öngyilkosság” – mondta lapunknak Hunčík Péter.

A pszichiáter szerint nem jellemző, hogy egészséges személyiségű ember így viselkedjen. „Ehhez általában kell egy bizonyos, szaknyelven akcentáltnak nevezett személyiség, melynek kialakulásában komoly szerepe lehet az életvitelnek.” Hunčík Péter figyelmeztetett, a fiatalok számára rendkívül fontos a modell, hogy a gyermek mit lát maga körül az iskolában, a családban, milyen kultúrán nő fel. Az agressziót a fiatalok a brutalitástól hemzsegő filmekből, újságokból is elleshetik, ezek is szolgálhatnak modellként.

„Egyetlen szülő sem jelentheti ki, hogy az én gyerekemmel ilyesmi nem fordulhat elő” – mondta lapunknak Hunčík Péter. A szakember szerint azonban egy harmonikus családi környezetben felnőtt, az erőszak modellképétől megóvott gyermek aligha kerülhet olyan lelki állapotba, hogy ámokfutóvá válva törni-zúzni, gyilkolni kezdjen. „Rendkívül fontos a kapcsolattartás a gyerek és a szülő között. A szülőnek időben fel kell ismerni és meg kell beszélni gyermekével az őt ért, vélt vagy valós sérelmeket, nem szabad azokat további sérelmekkel fokoznia. Ha az iskolában megbüntette a tanár, a szülő már ne büntesse tovább gyermekét” – javasolja a pszichiáter, aki nagy fontosságot tulajdonít a napi legkevesebb 10 percnyi gyermek–szülő beszélgetésnek.

„Beszélgetni kell a gyermekekkel. Nem szabad őket egyedül hagyni, hiszen ha időben ki tudják szellőztetni belső feszültségüket, kisebb a valószínűsége az agressziónak. Ha a hiányzó szeretetet a kábítószer pótolja, akkor sajnos nagyon komoly a lehetősége, hogy kialakul egy ilyen viselkedés. Főleg, ha modell is van hozzá” – tette hozzá Hunčík Péter.

Az ámokfutás bírósági szempontból nehezen megítélhető cselekedet, hiszen az elkövető általában nem is emlékszik rá, mit tett. „Előfordul, hogy a férj beszűkült tudatállapotban meggyilkolja feleségét, majd lefekszik mellé aludni, reggel pedig nem emlékszik semmire” – mondta lapunknak a szakértő. (jéel)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?