Behemót fekete lyuk a Föld "tőszomszédságában"

Washington |

<p>Behemót fekete lyuk terpeszkedik a "szomszédos" M87-es katalógusjelű galaxisban, a Földtől "mindössze" ötvenmillió fényévnyire; a gigász a legújabb mérések szerint 6,6 milliárdnyi Nap-tömegnek felel meg - állapították meg amerikai kutatók.</p>

A texasi csillagászok méréseikről az Amerikai Asztronómiai Társaság seattle-i ülésén számoltak be, tanulmányuk pedig a The Astrophysical Journal következő számában lát napvilágot.
A tudósok már régóta próbálják megérteni a fekete lyukak és a nekik "otthont adó" galaxisok közötti kapcsolatot abban a reményben, hogy ily módon többet megtudhatnak a Világegyetem keletkezéséről és fejlődéséről. Kezdetben az asztronómusok arra a megállapításra jutottak, hogy egy fekete lyuk és  csillagvárosa mérete összhangban van egymással, a  legújabb kutatások azonban megkérdőjelezik a korábbi feltevéseket - olvasható a  Discovery News (http://news.discovery.com) hírei között.   
Az előző mérések szerint az M87-es galaxisban lévő fekete lyuk méretét egymilliárd és hatmilliárd közti Nap-tömegűnek becsülték.  Karl Gebhardt, a Texasi Egyetem (Austin) kollégáival a hawaii Mauna Kea hegycsúcson üzemelő nyolc méteres Északi Gemini-teleszkóp közeli infravörös tartományban működő spektroszkópjával (Near-Infrared Integral Field Spectrograph-NIFS) végeztek méréseket, hogy megállapítsák a fekete lyuk körül keringő csillagok sebességét. A csillagok mozgása ugyanis közvetlen kapcsolatban van a fekete lyuk gravitációs szívóhatásával. Az így nyert adatok révén a továbbiakban kiszámították a fekete lyuk tömegét. Az új módszer tízszer pontosabb, mint a korábban alkalmazott eljárások, mivel a teleszkóp adaptív optikai rendszere csökkentette a légkör torzító hatásait
"A szupermasszív fekete lyukakat viszonylag ritkáknak hittük, így meglepődtünk, hogy egy ilyen behemót van a tőszomszédságunkban, alig ötven fényévnyire tőlünk" - hangsúlyozta Gebhardt, hozzátéve, hogy mindazonáltal nincsenek közvetlen bizonyítékok arra nézve, hogy a vizsgált objektum valóban fekete lyuk. Ehhez meg kell találni az úgynevezett eseményhorizontot, azt a felületet a fekete lyuk körül, amelyen belülről a klasszikus elmélet szerint semmi, még egy foton sem nem távozhat el.
"A galaxisok és a fekete lyukak közötti kapcsolat mégsem olyan egyértelmű, mint amilyennek eredetileg hittük" - jegyezte meg az M87-es csillagvárost kutató Dan Batcheldor, a Floridai Technológiai Intézet asztronómusa, aki szerint a következő években egyre több és több "rendhagyó" fekete lyukat fedeznek majd fel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?